Forum Finlandia

Finlandia - wzajemna pomoc => Praca w Finlandii => Wątek zaczęty przez: ewka on 2009 Listopad 18, 09:02:14Tytuł: szukanie pracy w Finlandii
Wiadomość wysłana przez: ewka on 2009 Listopad 18, 09:02:14
Hej! Chciałabym wyjechać do Finlandii. Może wiecie jakie są tam możliwości dla Polaków? Jak się tam żyje na kilkumiesięcznym wyjeździe? Jak szukać pracy w Finlandii? Od czego zacząć?


Tytuł: szukanie pracy w Finlandii
Wiadomość wysłana przez: Marta on 2009 Listopad 18, 10:05:03
Według mnie wyjazd zarobkowy właśnie tam nie bardzo się opłaca w porównaniu do innych państw Europy. Podatki i ceny są bardzo wysokie. Od tego roku rozliczenie podatkowe ma być prostsze - podpisano nowe umowy w tej kwestii (rozliczanie w Polsce zarobków z Finlandii). Więcej na temat pracy w Finlandii znajduje się tutaj: http://finlandia.2taj.net/Praca_w_Finlandii i również tutaj: http://finlandia.2taj.net/

Jeżeli nie znasz języka fińskiego i jesteś kobietą - masz szansę głównie na pracę jako personel sprzątający. Zarobisz w ten sposób ok 1200 euro / mies. Ceny można traktować w odniesieniu do PLN, czyli tak jakbyś zarobiła 1200 PLN w Polsce. Na pracę jako niania w Finlandii nie ma co liczyć - fińskim kobietom opłaca się finansowo opiekować własnym dzieckiem do 3 lat! (wsparcie państwa). Jeżeli możesz poświęcić więcej czasu na poszukiwanie pracy i masz bardzo dobre wykształcenie, do szukania pracy w Finlandii polecam fiński portal:
http://mol.fi/mol/en/index.jsp

Można szukać pracy w Finlandii za pomocą polskich portali, ale z pośrednikami zawsze są problemy - takie jest moje zdanie (choć na pewno w pierwszych dniach daje to większe poczucie bezpieczeństwa). To zależy, jak bardzo jesteś samodzielna za granicą.

Myślę, że jeżeli studiujesz, lepiej będzie spróbować wyjechać na wymianę studencką.


Tytuł: szukanie pracy w Finlandii
Wiadomość wysłana przez: rolnikus on 2009 Listopad 18, 15:41:50
z ciekawości chciałem przejrzeć oferty na tej witrynie mol.fi, ale po fińsku ni w ząb nie rozumiem, a po szwedzku za słabo żeby ogarnąć cokolwiek :)


Tytuł: szukanie pracy w Finlandii
Wiadomość wysłana przez: Marta on 2009 Listopad 18, 20:08:45
O! Znasz szwedzki rolnikus, fajnie :)
No a z szukaniem pracy w Finlandii przez mol.fi - niestety tak tam jest, że tylko dodatki po angielsku, a oferty pracy po fińsku. Cóż, i tak prawie we wszystkich ofertach zaznaczono, że trzeba znać fiński :/ Dlatego Polacy w dużej większości pracują w Finlandii fizycznie. No chyba, że wyjechali tam na kontrakt naukowy, żeby np. pisać doktorat. Wtedy na uniwersytecie wystarczy angielski. Ale taka praca też jest z reguły tylko tymczasowa.


Tytuł: szukanie pracy w Finlandii
Wiadomość wysłana przez: ewka on 2009 Listopad 18, 20:33:05
Trochę zniechęcacie, ale informacje cenne. Dziękuję. I od razu kolejne pytania. Czy to prawda, że 3 miesiące można w Finlandii pracować bez zezwolenia, a dopiero jeśli chce się tam zostać dłużej, trzeba załatwić wizę, czy pozwolenie na pobyt/pracę?


Tytuł: szukanie pracy w Finlandii
Wiadomość wysłana przez: Monique on 2009 Listopad 18, 22:01:27
To prawda. Wizy nie trzeba, bo przecież jesteśmy w unii, ale po 3 miesiącach trzeba się podać miejsce pracy i zamieszkania (chyba w urzedzie policji, nie jestem pewna) ja pracowalam w Finlandii tylko sezonowo na wakacje przy zbieraniu truskawek.


Tytuł: szukanie pracy w Finlandii
Wiadomość wysłana przez: Marta on 2009 Listopad 18, 22:11:29
Zgadza się. Do Finlandii nie potrzebujemy żadnych wiz. Jeżeli chodzi o "pracę bez zezwolenia" o której piszesz, ewka. Zakładam, że chcesz pracować w Finlandii legalnie. Wygląda to tak, że przez pierwsze 3 miesiące od Twojego przyjazdu do Finlandii, funkcjonujesz z punktu widzenia fińskiego prawa jako gość, turysta etc. Czyli nawet jak od pierwszego dnia przyjazdu pracujesz na normalnej umowie, nie masz pełnych praw obywatela, czy emigranta - jesteś jakoby jeszcze niezdecydowanym gościem. Czyli w tym czasie musisz mieć polskie ubezpieczenie np. turystyczne (ale jak w tym czasie zachorujesz i zapłacisz  u lekarza z własnej kieszeni, po rejestracji w Keli wypełniasz dokumenty dotyczące wizyty lekarskiej i Kela oddaje Ci po jakimś czasie pieniądze).

Gdy mija 3 miesiące pobytu, wyruszasz na policję (Poliisi: http://www.poliisi.fi/poliisi/home.nsf/pages/index_eng ) i rejestrujesz. Mają tam również formularze po angielsku, więc nie ma problemu z wypełnianiem. Musisz mieć ze sobą wszystkie dokumenty, czyli umowę o pracę, dowód osobisty (najlepiej paszport - w ogóle lepiej zabrać ze sobą paszport; nasze dowody osobiste nie zawsze są im znane), dowód wynajmu mieszkania, umowę założenia konta bankowego w Finlandii. Po tej rejestracji udajesz się do Keli: http://www.kela.fi/in/internet/english.nsf, gdzie z dokumentami z policji (gdzieś tak po 2 tyg), wypełniasz dokumenty kwalifikujące Cię do bezpłatnej służby zdrowia i innych możliwych dla Ciebie świadczeń.


Tytuł: szukanie pracy w Finlandii
Wiadomość wysłana przez: ewka on 2009 Listopad 20, 21:56:06
Dzięki za informacje i linki. Mam nadzieję, że się przydadzą ;)


Tytuł: szukanie pracy w Finlandii
Wiadomość wysłana przez: ewa on 2009 Listopad 25, 17:49:05
no to super, co piszesz. tylko najgorzej znalezc te 2ga osobe do wyjazdu, bo zwykle jest tak, iz jak polak wyjezdza za granice, to w celach zarobkowych, a nie "zabawowych" ;) i tu zaczynaja sie schody. sadze, iz takich swirow jak ja jest niewielu :)


Tytuł: szukanie pracy w Finlandii
Wiadomość wysłana przez: Marta on 2009 Listopad 26, 23:08:18
Tu ewa przyznaję Ci rację, coś ze świrów mają ci co do Finlandii jadą. Najczęściej mają świra na punkcie Finlandii ;) mam tu na myśli np siebie. Ale to tak na dużym marginesie.

A możesz mi powiedzieć jak sobie wyobrażasz swój wyjazd?
Jakbyś szukała pracy jednak przez polskie portale, to nie musiałabyś się martwić tą 2go osobą, no i mieszkaniem. To akurat plusy takiej sytuacji. Może tak będzie Ci łatwiej...


Tytuł: szukanie pracy w Finlandii
Wiadomość wysłana przez: ewa on 2009 Listopad 27, 16:13:19
wlasnie zamierzam szukac przez poslkie portale, ale to dopiero za jakis czas bedzia taka mozliwosc, ze bede mogla wyjechac. na razie zajmuje sie tylko zbieraniem info nt samiej finlandii, mozliwosci pracy tam, no i oczywiscie wyjazdu...
poza tym tak czy inaczej chce skompletowac chociaz 2-osobowa ekipe do wyjazdu, bo tak zawsze jest latwiej. jesli osoba, z ktora sie jedzie jest odpowiedzialna i mozna na niej polegac z wzajemnoscia oczywiscie, to prawie idelna sytuacja :) bo przeciez wszedzie poczatki sa najtrudniejsze, cos o tym wiem...


Tytuł: szukanie pracy w Finlandii
Wiadomość wysłana przez: Marta on 2009 Listopad 30, 15:18:50
to mam nadzieję, że szybko znajdziesz odpowiedniego towarzysza podróży.
a co wiesz o tym? ;) opowiedz


Tytuł: szukanie pracy w Finlandii
Wiadomość wysłana przez: Varjo on 2010 Kwiecień 04, 22:24:40
Spoko ewa!ja jestem drugim świrem :DD


Tytuł: szukanie pracy w Finlandii
Wiadomość wysłana przez: waldi on 2010 Maj 15, 13:15:49
witam-  ja pracowalem juz w Suomen ponad rok -jakis czas temu  zjechalem  ale  jeszcze kiedys tam wruce  -dobrze sie tam zyje-pozdrawiam


Tytuł: szukanie pracy w Finlandii
Wiadomość wysłana przez: Marta on 2010 Lipiec 19, 12:40:02
Edward, polecam Ci przeczytanie postów w tym temacie - nie ma sensu, żeby to wszystko powtarzać raz jeszcze.

Co do pracy dla elektryków - każdej pracy w Finlandii najlepiej szukać na polecanej już przeze mnie stronie: http://mol.fi/etusivu/index.html
Problem w tym, że ogłoszenia tam zamieszczane są w dużej większości w języku fińskim.

Nie znam wielu firm pośredniczących i organizujących pracę Polakom w Finlandii.
Jest jedna, która ma spore doświadczenie w "ściąganiu" pracowników z Polski do Finlandii (głównie praca dla mężczyzn), więc jeśli nie jako elektryk to może zaproponują Ci coś innego, przynajmniej na jakiś czas. Tylko ostrzegam - bądź ostrożny w kontaktach z tą firmą. Z reguły obiecują więcej niż potem mają do zaoferowania, dlatego dokładnie czytaj umowy i wszystkie wzajemne zobowiązania ustalaj na piśmie. Poza tym, działają sprawnie i współpracują z wieloma fińskimi fabrykami, więc jestem pewna, że coś Ci zaproponują. Plus dla Ciebie pewnie byłby też taki, że pracowałbyś prawdopodobnie również z Polakami, więc miał byś jakichś znajomych na początek. Tu masz do nich stronę - nawet w języku polskim:
http://www.go-on.fi/goon.php?lang=pl
Powodzenia! :)


Tytuł: Odp: szukanie pracy w Finlandii
Wiadomość wysłana przez: glamkatie on 2011 Styczeń 22, 18:09:53
a ja próbuje znaleźć staż lub pracę na wakacje w jakimś hotelu ... ale przyznam że to prawie niemożliwe. Wysłałam e-maile chyba do ponad 100 hoteli w całej Finlandii i tylko kilka z nich mi odpowiedziało ... Oczywiście, bardzo dziękują mi za aplikacje, ale nie szukają nowego personelu ...