Forum Finlandia

Finlandia - rozmowy => Fińskie wzornictwo => Wątek zaczęty przez: Marta on 2010 Marzec 15, 21:10:32Tytuł: Fińska sztuka użytkowa (wzornictwo, design)
Wiadomość wysłana przez: Marta on 2010 Marzec 15, 21:10:32
Olu,
Zaskoczyłaś mnie filozofią. Spodziewałam się raczej studentki ASP ;)
Swoją drogą estetyka była mi bardzo bliska na studiach :)
Jeśli chodzi o fińską estetykę użytkową w ujęciu antropologicznym to muszę przyznać że całym sercem przyklaskuję Twojej pracy. Zastanawiam się, czy masz podobne odczucia jak moje, którymi dzielę się w "Moich poczytankach" ("Przedmioty nie-potrzebne", "Metki", "Dobre bo fińskie", "Niekolorowy kolor"). Jak Ty to widzisz?
Terveisin!


Tytuł: Fińska sztuka użytkowa (wzornictwo, design)
Wiadomość wysłana przez: Ola on 2010 Marzec 16, 15:49:20
Moi Marta,
Dziękuję za odpowiedź :)
Przeczytałam Twoje teksty o estetyce użytkowej - mam podobne odczucia, tyle, że ani fińskiego designu ani Finlandii bezpośrednio i namacalnie poznać nie było mi dane. Ale rozglądam się i czytam, co uda mi się wynaleźć na ten temat (swoją drogą w Polsce o książki o fińskiej sztuce / designie jest bardzo trudno...).
Sztuka użytkowa dla Finów to nie tylko upiększanie życia. Wysunęłam tezę, że stanowi on dość istotny element w budowaniu tożsamości narodowej. Tak jak działalność Lonnrota, Kiviego (jeśli jego nazwisko po polsku się tak odmienia ;)) Runeberga (który był szwedzki w języku, ale fiński w duchu - jak go kiedyś opisano) - obok nich fińscy estetycy. Gdy estetyka, jako dziedzina akademicka, wchodziła na uczelnie w Finlandii, władze nad katedrą przejmowali ludzie politycznie i ideologicznie nakierowani na to, by wzmocnić pozycję Finów - estetyka, sztuka stała się narzędziem do umacniania narodu. To był XVIII wiek, Finlandia była pod panowaniem Szwecji. A Finowie najpierw rzemiosłem, później wzornictwem przemysłowym, odwoływali się do swojej tradycji, do swojego ducha narodowego, do otaczającej ich natury, którą przecież tak sobie cenią.
Design jest dzisiaj integralnym elementem życia codziennego Finów. Pisałaś, że chyba wszyscy mają kubki Iittali ;) Każdy tam zna słynną wazę Aalto. Jeden z designerów stwierdził, że design nie jest oznaką statusu społecznego - nie jest tak, że tylko bogaci ludzie urządzają wnętrza swoich domów wedle kanonów fińskiego designu. Czy tak faktycznie jest, że design jest po prostu wszechobecny? :)


Tytuł: Fińska sztuka użytkowa (wzornictwo, design)
Wiadomość wysłana przez: Marta on 2010 Marzec 18, 16:47:06
Olu, To bardzo ciekawe co piszesz :) Również jestem zdania, że wzornictwo było (i jest) narzędziem kształtowania fińskiej tożsamości narodowej. Jako, że design wywodzi się z rzemiosła - wyrobów prostych ludzi - mieszkańców Finlandii. A to w ich wytworach i kulturze ludowej należy szukać źródeł fińskości - tak jak uczynił to Lonnrot tworząc najważniejsze dziś dzieło fińskiej literatury - Kalevalę ;)

Współcześnie Finowie nie oszczędzają na produktach "made in Finland", a sztuka użytkowa jest dodatkowo uprzywilejowaną dziedziną w tej kwestii. To po prostu widać wszędzie dookoła. Ktoś częstuje kawą w biurze - filiżanka Kaja Francka ( http://finlandia.2taj.net/Kaj_Franck ), np. seria Teema ( http://finlandia.2taj.net/Niekolorowy ) (te najeżą tych troszkę tańszych i częściej można je kupić w promocji), chcę coś wysłać, idę na pocztę -  standardowe pudełka z logo poczty fińskiej - we wzory Marimekko (z najbardziej chyba rozpoznawalnej serii Unikko), spoglądam wieczorem w okna bloku naprzeciwko - u sąsiadów w oknach zasłony Marimekko (  http://finlandia.2taj.net/Marimekko  ), ludzie na ulicy w ubraniach z Marimekko, dostaję prezent od fińskich znajomych - świecznik Kivi projektu Heikki Orvola ( http://finlandia.2taj.net/Heikki_Orvola ), spaceruję po centrum - na drzwiach sklepów nalepki Design District Helsinki (  http://finlandia.2taj.net/Helsinki_przewodnik ) itd... Fiński design jest w Finlandii wszechobecny - to genialne! Tak naprawdę jest.

Ola, daleko masz do białegostoku - może mogłabyś poznać bardziej "namacalnie" fińską estetykę użytkową popijając u mnie fińską herbatkę w kubku Iittala Klausa Haapaniemi (  http://finlandia.2taj.net/Metki )
Tervetuloa! :)


Tytuł: Fińska sztuka użytkowa (wzornictwo, design)
Wiadomość wysłana przez: Marta on 2010 Marzec 18, 16:55:07
Może zna ktoś książki o fińskim wzornictwie? Przydadzą się Oli do pisania pracy... ;)


Tytuł: Fińska sztuka użytkowa (wzornictwo, design)
Wiadomość wysłana przez: Ola on 2010 Marzec 18, 19:17:07
Niestety do Białegostoku mam bardzo daleko - obecne miejsce mojego bytowania to Zielona Góra. Szkoda, bo Haapaniemi tworzy takie przecudne rzeczy!
Godne podziwu w Finach jest to, że potrafili "wybić się" ze swoim wzornictwem(chociaż przy takich projektach to trudne nie było ;) ale też, że trzymają się tego i zrobili z niego prawie skarb narodowy, potrafią na tym skorzystać :)
Dzielnicę Designu w Helsinkach bardzo chętnie bym odwiedziła. Co do książek - również takie o tożsamości / narodowości fińskiej są bardzo mile widziane ;)


Tytuł: Fińska sztuka użytkowa (wzornictwo, design)
Wiadomość wysłana przez: mariusz on 2010 Marzec 18, 20:47:34
WITAJ Olu może wpisując hasło FINNISH DESIGN SHOP znajdziesz namiastkę osobliwości którą się interesujesz.serdecznosci maciej


Tytuł: Fińska sztuka użytkowa (wzornictwo, design)
Wiadomość wysłana przez: Ola on 2010 Marzec 23, 09:38:17
Mariuszu, w ten sposób znaleźć można nie tylko namiastkę, ale wręcz kopalnię ikon i przykładów fińskiego designu ;)
Niemniej ja poszukuję literatury na ten temat. Obecnie bardzo zależy mi na książce "Finnish art over the centuries" Markku Valkonena.
Marta, wiesz może czy ta książka jest w Polsce dostępna?


Tytuł: Fińska sztuka użytkowa (wzornictwo, design)
Wiadomość wysłana przez: Marta on 2010 Marzec 23, 10:55:20
Cześć Ola :) Bezpośrednio w polskich sklepach to chyba nie bardzo :/ ale jak by mi na niej zależało, kupiłabym na ebay-u. Jest dostępna:
http://cgi.ebay.com/Finnish-Art-over-the-Centuries-:-Markku-Valkonen-%28Book,-1992%29 _W0QQitemZ341429411023QQcmdZViewItemQQimsxZ20100307?IMSfp=TL100307168013r7805
na amazonie też:
http://www.amazon.com/gp/offer-listing/9511124196/ref=dp_olp_0?ie=UTF8&qid=1269337880 &sr=1-1&condition=all


Tytuł: Fińska sztuka użytkowa (wzornictwo, design)
Wiadomość wysłana przez: Ola on 2010 Marzec 23, 11:14:19
Terve :)
Nie znam się za bardzo na ebayu ani amazonie, ale z mojego rozeznania wynika, że oni nie wysyłają do Polski :(


Tytuł: Fińska sztuka użytkowa (wzornictwo, design)
Wiadomość wysłana przez: Marta on 2010 Marzec 23, 11:35:05
w amazonie akurat nie kupowałam, ale w ebayu tak, przez pay pal (trzeba założyć). Niemożliwe, że kiedyś było to możliwe, a teraz nie... Może warto dokładnie sprawdzić, bo na kupno tej książki bezpośrednio w Polsce to chyba marne szanse :/


Tytuł: Fińska sztuka użytkowa (wzornictwo, design)
Wiadomość wysłana przez: Marta on 2010 Marzec 23, 11:39:29
Czekaj, mam lepszy pomysł! :)
Tak będzie Ci łatwiej - nie będziesz musiała zakładać konta pay pal. Jest taka fajna stronka i tu sprowadzają książki na zamówienie:
https://krainaksiazek.pl/ksiazki_na_zamowienie.html


Tytuł: Fińska sztuka użytkowa (wzornictwo, design)
Wiadomość wysłana przez: Ola on 2010 Marzec 23, 12:20:35
Marta dzięki serdeczne za ostatni link ;) Już wysłałam do nich prośbę o wycenę :) Dziękuję raz jeszcze, bo sama bym na ten pomysł nie wpadła.


Tytuł: Fińska sztuka użytkowa (wzornictwo, design)
Wiadomość wysłana przez: Marta on 2010 Marzec 24, 11:24:53
Olu, dla Ciebie kilka książek o fińskim wzornictwie (i architekturze):
http://www.northwindbooks.com/nw-category-items.aspx?id=28
Znasz je?
heippa :)


Tytuł: Fińska sztuka użytkowa (wzornictwo, design)
Wiadomość wysłana przez: Ola on 2010 Marzec 24, 12:55:12
Znam :)
Póki co próbuję kilka pozycji ściągnąć przez uczelnianą wypożyczalnię międzybiblioteczną ;) Oby się udało...
Moikka!


Tytuł: Fińska sztuka użytkowa (wzornictwo, design)
Wiadomość wysłana przez: Marta on 2010 Marzec 24, 13:28:02
O! Fajnie - trzymam kciuki ;)
Ola, możesz podać tytuły książek o fińskim wzornictwie, do których już dotarłaś?


Tytuł: Fińska sztuka użytkowa (wzornictwo, design)
Wiadomość wysłana przez: Ola on 2010 Marzec 24, 17:39:54
Jasne. Książki, które mam konkretnie o fińskim wzornictwie i fińskiej estetyce to:
- ''Soul in Design. Finland as an example''
- ''Art and Beyond - Finnish Approaches to Aesthetics''
- "Aalto" - L. Lehtolainen
Terveiset! :)


Tytuł: Fińska sztuka użytkowa (wzornictwo, design)
Wiadomość wysłana przez: Marta on 2010 Marzec 24, 21:50:53
Znalazłam kilka polskich tytułów na temat wzornictwa ogólnie. Mniemam, że może tam się coś pojawić na temat sztuki użytkowej Finlandii, ale nie czytałam więc nie wiem:
"Forma i funkcja" Andrzej Przedpełski, WSiP
"Sztuka a przemysł" Herbert Read, PWN
"Sztuka i praca" Lidia Nowikowa, WP


Tytuł: Fińska sztuka użytkowa (wzornictwo, design)
Wiadomość wysłana przez: Ola on 2010 Marzec 24, 22:02:18
Marta, dzięki za pomoc ;-) Książki mówiące ogólnie o wzornictwie mam i już nawet z wymienionej przez Ciebie pozycji Reada skorzystałam :)  Książek polskich wspominających o fińskich wzornictwie parę udało mi się uzbierać, więc generalnie z literaturą tragicznie nie jest, tylko brak mi właśnie jeszcze czegoś tak konkretnie fińskiego :)


Tytuł: Fińska sztuka użytkowa (wzornictwo, design)
Wiadomość wysłana przez: Marta on 2010 Marzec 24, 22:05:16
Będę jeszcze szukać. Jak na coś natrafię to dam Ci znać. A jakie polskie książki wspominające o fińskim wzornictwie masz na myśli? Chętnie przejrzę :)


Tytuł: Fińska sztuka użytkowa (wzornictwo, design)
Wiadomość wysłana przez: Ola on 2010 Marzec 25, 13:33:14
Wzmianki znajdziesz na pewno w "Sztuce świata" w tomach 9 i 10 (w rozdziałach o wzornictwie) :) A książki tłumaczone na polski: o Aalto jest wzmianka w "Design XX wieku" C.&P. Fiell. O stylu fińskim wspomina Bhaskaran w "Design XX wieku. Główne nurty i style we współczesnym designie". Z mojego rozeznania wynika, że wszystkie książki traktujące o desiginie jako takim zawsze wspominają o wzornictwie fińskim, więc pewnie za jaką książkę byś nie sięgnęła, powinno tam choć trochę o nim być :)
Pozdrawiam i dziękuję za zainteresowanie moją sprawą ;)


Tytuł: Fińska sztuka użytkowa (wzornictwo, design)
Wiadomość wysłana przez: mariusz on 2010 Marzec 26, 19:56:03
Olu cierpliwości-ktoś napewno zna książkę;kórej już we troje szukamy'[pozdrawiam maciej]


Tytuł: Fińska sztuka użytkowa (wzornictwo, design)
Wiadomość wysłana przez: Ola on 2010 Marzec 26, 20:03:45
Hei,
parę książek zamówiłam w wypożyczalni międzybibliotecznej mojego uniwersytetu, więc mam nadzieję, że tą drogą się uda. Póki co piszę z tego, co mam - a trochę się nazbierało :)
Terveiset :)


Tytuł: Fińska sztuka użytkowa (wzornictwo, design)
Wiadomość wysłana przez: Marta on 2010 Marzec 26, 21:34:16
Czy ja już tu mówiłam, że uwielbiam fińskie wzornictwo? chyba jeszcze nie... choć pewnie nietrudno się domyślić. Tak się jakoś rozgadało z tą literaturą :D że nie było okazji zaprosić miłośników kochanej Finlandii na spotkanie 19.04 o godz.18:00 w Podlaskim Oddziale Towarzystwa Polska-Finlandia (Białystok, ul. Świętojańska 22), które poprowadzę na temat sztuki użytkowej właśnie. Zatem Tervetuloa! :)


Tytuł: Fińska sztuka użytkowa (wzornictwo, design)
Wiadomość wysłana przez: Ola on 2010 Marzec 27, 08:55:42
Marta, szkoda, że w Białymstoku... gdyby nie taka odległość, na tym spotkaniu pojawiłabym się jako pierwsza :)


Tytuł: Fińska sztuka użytkowa (wzornictwo, design)
Wiadomość wysłana przez: Marta on 2010 Marzec 29, 22:04:57
Dziękuję Olu, jak miło to słyszeć :)


Tytuł: Fińska sztuka użytkowa (wzornictwo, design)
Wiadomość wysłana przez: Ola on 2010 Kwiecień 21, 17:55:34
Marta, jak się udała prezentacja? :)


Tytuł: Fińska sztuka użytkowa (wzornictwo, design)
Wiadomość wysłana przez: Marta on 2010 Kwiecień 22, 12:56:11
Cześć Ola,

jak miło, że pamiętasz :)
Z mojego punktu widzenia spotkanie się udało - nawet bardzo. Wszystko przebiegło tak jak zaplanowałam, więc super. Moja opinia pewnie jest stronnicza ;D ale zważywszy na uściski rąk i miłe słowa wychodzących gości, mniemam że się podobało :)

A jak Ci idzie pisanie pracy? Dotarły już książki? Kiedy obrona - maj, czerwiec, czy masz jeszcze  więcej czasu?

ściskam serdecznie,


Tytuł: Fińska sztuka użytkowa (wzornictwo, design)
Wiadomość wysłana przez: Ola on 2010 Kwiecień 23, 18:22:13
Hei Marta,
cieszę się, że prezentacja się powiodła :) prezentowałaś to w formie prezentacji (wiem, to zdanie jest jak masło maślane, ale mój mózg już nie funkcjonuje sprawnie po paru godzinach robienia notatek...)? Chodzi mi o taką prezentacje jak np. w Power Point. Jeśli tak, to czy będziesz to umieszczać u siebie na stronie? Chętnie bym zobaczyła :)
Co do mojej pracy - idzie powolutku. Dwie książki udało mi się ściągnąć przez uczelnię. Obrona przy pomyślnych wiatrach w czerwcu/lipcu.
Pozdrowienia :)


Tytuł: Fińska sztuka użytkowa (wzornictwo, design)
Wiadomość wysłana przez: Marta on 2010 Kwiecień 25, 16:57:16
Terve Ola! Nie prezentowałam w formie prezentacji ;D jako kolejna już osoba uzmysłowiłaś mi, że warto takie zdarzenia rejestrować w jakiś sposób... cóż, może będzie jeszcze okazja gdzieś to powtórzyć, a wydaje mi się że jeśli chodzi o moją pamięć (póki co) - jest to możliwe. Było to ok. godzinne wystąpienie (potem pytania) poparte przykładami z mojej "kolekcji", a dodatkowo posiłkowałam się swoją stronką - głównie chodziło mi o ilustracje, które prezentowałam na rzutniku. Tak to z grubsza wyglądało :)
Życzę pomyślnych wiatrów i wytrwałości w pisaniu pracy. Pozdrawiam Cię serdecznie! :)


Tytuł: Fińska sztuka użytkowa (wzornictwo, design)
Wiadomość wysłana przez: Marta on 2010 Czerwiec 07, 20:42:01
Olu, jak idzie pisanie magisterki? Mam nadzieję, że lekko i przyjemnie... Pewnie zbliżasz się już ku końcowi. Co słychać?


Tytuł: Fińska sztuka użytkowa (wzornictwo, design)
Wiadomość wysłana przez: Ola on 2010 Czerwiec 08, 19:17:28
Marta, dzięki za pamięć ;)
Jestem na finiszu. To znaczy, tak mi się wydaje, mam nadzieje, że promotorka będzie tego samego zdania, jak przeczyta moją pracę. Obronę mam za niecały miesiąc.


Tytuł: Fińska sztuka użytkowa (wzornictwo, design)
Wiadomość wysłana przez: Marta on 2010 Czerwiec 10, 20:20:35
Ooo! To jak na FINiszu, to lepiej być nie może ;D
Trzymam kciuki! :)


Tytuł: Fińska sztuka użytkowa (wzornictwo, design)
Wiadomość wysłana przez: Ola on 2010 Lipiec 07, 09:15:43
Moi!
Obroniłam się wczoraj na 5. Chciałam bardzo Wam podziękować za pomoc i wsparcie, a Marcie szczególnie za inspirujące Poczytanki o designie :)
Kiitos ja terveiset :)


Tytuł: Fińska sztuka użytkowa (wzornictwo, design)
Wiadomość wysłana przez: Marta on 2010 Lipiec 07, 14:29:02
WIELKIE GRATULACJE OLEŃKO!!! ...czy może raczej już od teraz z większym szacunkiem - Pani Magister! ;)


Tytuł: Fińska sztuka użytkowa (wzornictwo, design)
Wiadomość wysłana przez: Ola on 2010 Lipiec 07, 18:59:20
Dzięki Marta! :) Pani Magister - nie mogę się do tego przyzwyczaić...
Pozdrawiam ;)