Forum FinlandiaFinlandia - wzajemna pomocPraca w Finlandiiszukanie pracy w Finlandii
Strony: [1] 2 3 4
Drukuj
Autor Wątek: szukanie pracy w Finlandii  (Przeczytany 61741 razy)
ewka
Gość
« : 2009 Listopad 18, 09:02:14 »

Hej! Chciałabym wyjechać do Finlandii. Może wiecie jakie są tam możliwości dla Polaków? Jak się tam żyje na kilkumiesięcznym wyjeździe? Jak szukać pracy w Finlandii? Od czego zacząć?
Marta
Administrator
Zaawansowany użytkownik

Metsä on suomalaisen kirkko

Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #1 : 2009 Listopad 18, 10:05:03 »

Według mnie wyjazd zarobkowy właśnie tam nie bardzo się opłaca w porównaniu do innych państw Europy. Podatki i ceny są bardzo wysokie. Od tego roku rozliczenie podatkowe ma być prostsze - podpisano nowe umowy w tej kwestii (rozliczanie w Polsce zarobków z Finlandii). Więcej na temat pracy w Finlandii znajduje się tutaj: http://finlandia.2taj.net/Praca_w_Finlandii i również tutaj: http://finlandia.2taj.net/

Jeżeli nie znasz języka fińskiego i jesteś kobietą - masz szansę głównie na pracę jako personel sprzątający. Zarobisz w ten sposób ok 1200 euro / mies. Ceny można traktować w odniesieniu do PLN, czyli tak jakbyś zarobiła 1200 PLN w Polsce. Na pracę jako niania w Finlandii nie ma co liczyć - fińskim kobietom opłaca się finansowo opiekować własnym dzieckiem do 3 lat! (wsparcie państwa). Jeżeli możesz poświęcić więcej czasu na poszukiwanie pracy i masz bardzo dobre wykształcenie, do szukania pracy w Finlandii polecam fiński portal:
http://mol.fi/mol/en/index.jsp

Można szukać pracy w Finlandii za pomocą polskich portali, ale z pośrednikami zawsze są problemy - takie jest moje zdanie (choć na pewno w pierwszych dniach daje to większe poczucie bezpieczeństwa). To zależy, jak bardzo jesteś samodzielna za granicą.

Myślę, że jeżeli studiujesz, lepiej będzie spróbować wyjechać na wymianę studencką.
rolnikus

« Odpowiedz #2 : 2009 Listopad 18, 15:41:50 »

z ciekawości chciałem przejrzeć oferty na tej witrynie mol.fi, ale po fińsku ni w ząb nie rozumiem, a po szwedzku za słabo żeby ogarnąć cokolwiek Uśmiech
Marta
Administrator
Zaawansowany użytkownik

Metsä on suomalaisen kirkko

Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #3 : 2009 Listopad 18, 20:08:45 »

O! Znasz szwedzki rolnikus, fajnie Uśmiech
No a z szukaniem pracy w Finlandii przez mol.fi - niestety tak tam jest, że tylko dodatki po angielsku, a oferty pracy po fińsku. Cóż, i tak prawie we wszystkich ofertach zaznaczono, że trzeba znać fiński :/ Dlatego Polacy w dużej większości pracują w Finlandii fizycznie. No chyba, że wyjechali tam na kontrakt naukowy, żeby np. pisać doktorat. Wtedy na uniwersytecie wystarczy angielski. Ale taka praca też jest z reguły tylko tymczasowa.
ewka
Gość
« Odpowiedz #4 : 2009 Listopad 18, 20:33:05 »

Trochę zniechęcacie, ale informacje cenne. Dziękuję. I od razu kolejne pytania. Czy to prawda, że 3 miesiące można w Finlandii pracować bez zezwolenia, a dopiero jeśli chce się tam zostać dłużej, trzeba załatwić wizę, czy pozwolenie na pobyt/pracę?
Strony: [1] 2 3 4
Drukuj
Skocz do: