Forum FinlandiaFinlandia - wzajemna pomocPraca w Finlandiiszukanie pracy w Finlandii
Strony: 1 [2] 3 4
Drukuj
Autor Wątek: szukanie pracy w Finlandii  (Przeczytany 61234 razy)
Monique
Gość
« Odpowiedz #5 : 2009 Listopad 18, 22:01:27 »

To prawda. Wizy nie trzeba, bo przecież jesteśmy w unii, ale po 3 miesiącach trzeba się podać miejsce pracy i zamieszkania (chyba w urzedzie policji, nie jestem pewna) ja pracowalam w Finlandii tylko sezonowo na wakacje przy zbieraniu truskawek.
Marta
Administrator
Zaawansowany użytkownik

Metsä on suomalaisen kirkko

Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #6 : 2009 Listopad 18, 22:11:29 »

Zgadza się. Do Finlandii nie potrzebujemy żadnych wiz. Jeżeli chodzi o "pracę bez zezwolenia" o której piszesz, ewka. Zakładam, że chcesz pracować w Finlandii legalnie. Wygląda to tak, że przez pierwsze 3 miesiące od Twojego przyjazdu do Finlandii, funkcjonujesz z punktu widzenia fińskiego prawa jako gość, turysta etc. Czyli nawet jak od pierwszego dnia przyjazdu pracujesz na normalnej umowie, nie masz pełnych praw obywatela, czy emigranta - jesteś jakoby jeszcze niezdecydowanym gościem. Czyli w tym czasie musisz mieć polskie ubezpieczenie np. turystyczne (ale jak w tym czasie zachorujesz i zapłacisz  u lekarza z własnej kieszeni, po rejestracji w Keli wypełniasz dokumenty dotyczące wizyty lekarskiej i Kela oddaje Ci po jakimś czasie pieniądze).

Gdy mija 3 miesiące pobytu, wyruszasz na policję (Poliisi: http://www.poliisi.fi/poliisi/home.nsf/pages/index_eng ) i rejestrujesz. Mają tam również formularze po angielsku, więc nie ma problemu z wypełnianiem. Musisz mieć ze sobą wszystkie dokumenty, czyli umowę o pracę, dowód osobisty (najlepiej paszport - w ogóle lepiej zabrać ze sobą paszport; nasze dowody osobiste nie zawsze są im znane), dowód wynajmu mieszkania, umowę założenia konta bankowego w Finlandii. Po tej rejestracji udajesz się do Keli: http://www.kela.fi/in/internet/english.nsf, gdzie z dokumentami z policji (gdzieś tak po 2 tyg), wypełniasz dokumenty kwalifikujące Cię do bezpłatnej służby zdrowia i innych możliwych dla Ciebie świadczeń.
ewka
Gość
« Odpowiedz #7 : 2009 Listopad 20, 21:56:06 »

Dzięki za informacje i linki. Mam nadzieję, że się przydadzą Mrugnięcie
ewa

« Odpowiedz #8 : 2009 Listopad 25, 17:49:05 »

no to super, co piszesz. tylko najgorzej znalezc te 2ga osobe do wyjazdu, bo zwykle jest tak, iz jak polak wyjezdza za granice, to w celach zarobkowych, a nie "zabawowych" Mrugnięcie i tu zaczynaja sie schody. sadze, iz takich swirow jak ja jest niewielu Uśmiech
Marta
Administrator
Zaawansowany użytkownik

Metsä on suomalaisen kirkko

Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #9 : 2009 Listopad 26, 23:08:18 »

Tu ewa przyznaję Ci rację, coś ze świrów mają ci co do Finlandii jadą. Najczęściej mają świra na punkcie Finlandii Mrugnięcie mam tu na myśli np siebie. Ale to tak na dużym marginesie.

A możesz mi powiedzieć jak sobie wyobrażasz swój wyjazd?
Jakbyś szukała pracy jednak przez polskie portale, to nie musiałabyś się martwić tą 2go osobą, no i mieszkaniem. To akurat plusy takiej sytuacji. Może tak będzie Ci łatwiej...
Strony: 1 [2] 3 4
Drukuj
Skocz do: