Forum FinlandiaFinlandia - rozmowyFińskie wzornictwoFińska sztuka użytkowa (wzornictwo, design)
Strony: [1] 2 3 ... 7
Drukuj
Autor Wątek: Fińska sztuka użytkowa (wzornictwo, design)  (Przeczytany 83785 razy)
Marta
Administrator
Zaawansowany użytkownik
*****
Wiadomości: 282


Metsä on suomalaisen kirkko


Zobacz profil WWW
« : 2010 Marzec 15, 21:10:32 »

Olu,
Zaskoczyłaś mnie filozofią. Spodziewałam się raczej studentki ASP Mrugnięcie
Swoją drogą estetyka była mi bardzo bliska na studiach Uśmiech
Jeśli chodzi o fińską estetykę użytkową w ujęciu antropologicznym to muszę przyznać że całym sercem przyklaskuję Twojej pracy. Zastanawiam się, czy masz podobne odczucia jak moje, którymi dzielę się w "Moich poczytankach" ("Przedmioty nie-potrzebne", "Metki", "Dobre bo fińskie", "Niekolorowy kolor"). Jak Ty to widzisz?
Terveisin!
Zapisane
Ola

Wiadomości: 16


Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 2010 Marzec 16, 15:49:20 »

Moi Marta,
Dziękuję za odpowiedź Uśmiech
Przeczytałam Twoje teksty o estetyce użytkowej - mam podobne odczucia, tyle, że ani fińskiego designu ani Finlandii bezpośrednio i namacalnie poznać nie było mi dane. Ale rozglądam się i czytam, co uda mi się wynaleźć na ten temat (swoją drogą w Polsce o książki o fińskiej sztuce / designie jest bardzo trudno...).
Sztuka użytkowa dla Finów to nie tylko upiększanie życia. Wysunęłam tezę, że stanowi on dość istotny element w budowaniu tożsamości narodowej. Tak jak działalność Lonnrota, Kiviego (jeśli jego nazwisko po polsku się tak odmienia Mrugnięcie) Runeberga (który był szwedzki w języku, ale fiński w duchu - jak go kiedyś opisano) - obok nich fińscy estetycy. Gdy estetyka, jako dziedzina akademicka, wchodziła na uczelnie w Finlandii, władze nad katedrą przejmowali ludzie politycznie i ideologicznie nakierowani na to, by wzmocnić pozycję Finów - estetyka, sztuka stała się narzędziem do umacniania narodu. To był XVIII wiek, Finlandia była pod panowaniem Szwecji. A Finowie najpierw rzemiosłem, później wzornictwem przemysłowym, odwoływali się do swojej tradycji, do swojego ducha narodowego, do otaczającej ich natury, którą przecież tak sobie cenią.
Design jest dzisiaj integralnym elementem życia codziennego Finów. Pisałaś, że chyba wszyscy mają kubki Iittali Mrugnięcie Każdy tam zna słynną wazę Aalto. Jeden z designerów stwierdził, że design nie jest oznaką statusu społecznego - nie jest tak, że tylko bogaci ludzie urządzają wnętrza swoich domów wedle kanonów fińskiego designu. Czy tak faktycznie jest, że design jest po prostu wszechobecny? Uśmiech
Zapisane
Marta
Administrator
Zaawansowany użytkownik
*****
Wiadomości: 282


Metsä on suomalaisen kirkko


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #2 : 2010 Marzec 18, 16:47:06 »

Olu, To bardzo ciekawe co piszesz Uśmiech Również jestem zdania, że wzornictwo było (i jest) narzędziem kształtowania fińskiej tożsamości narodowej. Jako, że design wywodzi się z rzemiosła - wyrobów prostych ludzi - mieszkańców Finlandii. A to w ich wytworach i kulturze ludowej należy szukać źródeł fińskości - tak jak uczynił to Lonnrot tworząc najważniejsze dziś dzieło fińskiej literatury - Kalevalę Mrugnięcie

Współcześnie Finowie nie oszczędzają na produktach "made in Finland", a sztuka użytkowa jest dodatkowo uprzywilejowaną dziedziną w tej kwestii. To po prostu widać wszędzie dookoła. Ktoś częstuje kawą w biurze - filiżanka Kaja Francka ( http://finlandia.2taj.net/Kaj_Franck ), np. seria Teema ( http://finlandia.2taj.net/Niekolorowy ) (te najeżą tych troszkę tańszych i częściej można je kupić w promocji), chcę coś wysłać, idę na pocztę -  standardowe pudełka z logo poczty fińskiej - we wzory Marimekko (z najbardziej chyba rozpoznawalnej serii Unikko), spoglądam wieczorem w okna bloku naprzeciwko - u sąsiadów w oknach zasłony Marimekko (  http://finlandia.2taj.net/Marimekko  ), ludzie na ulicy w ubraniach z Marimekko, dostaję prezent od fińskich znajomych - świecznik Kivi projektu Heikki Orvola ( http://finlandia.2taj.net/Heikki_Orvola ), spaceruję po centrum - na drzwiach sklepów nalepki Design District Helsinki (  http://finlandia.2taj.net/Helsinki_przewodnik ) itd... Fiński design jest w Finlandii wszechobecny - to genialne! Tak naprawdę jest.

Ola, daleko masz do białegostoku - może mogłabyś poznać bardziej "namacalnie" fińską estetykę użytkową popijając u mnie fińską herbatkę w kubku Iittala Klausa Haapaniemi (  http://finlandia.2taj.net/Metki )
Tervetuloa! Uśmiech
Zapisane
Marta
Administrator
Zaawansowany użytkownik
*****
Wiadomości: 282


Metsä on suomalaisen kirkko


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #3 : 2010 Marzec 18, 16:55:07 »

Może zna ktoś książki o fińskim wzornictwie? Przydadzą się Oli do pisania pracy... Mrugnięcie
Zapisane
Ola

Wiadomości: 16


Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 2010 Marzec 18, 19:17:07 »

Niestety do Białegostoku mam bardzo daleko - obecne miejsce mojego bytowania to Zielona Góra. Szkoda, bo Haapaniemi tworzy takie przecudne rzeczy!
Godne podziwu w Finach jest to, że potrafili "wybić się" ze swoim wzornictwem(chociaż przy takich projektach to trudne nie było Mrugnięcie ale też, że trzymają się tego i zrobili z niego prawie skarb narodowy, potrafią na tym skorzystać Uśmiech
Dzielnicę Designu w Helsinkach bardzo chętnie bym odwiedziła. Co do książek - również takie o tożsamości / narodowości fińskiej są bardzo mile widziane Mrugnięcie
Zapisane
Strony: [1] 2 3 ... 7
Drukuj
Skocz do: