Forum FinlandiaFinlandia - wzajemna pomocŻycie w FinlandiiEMIGRACJA DO FINLANDII z dzieckiem
Strony: [1] 2
Drukuj
Autor Wątek: EMIGRACJA DO FINLANDII z dzieckiem  (Przeczytany 47873 razy)
ZOSIA

Wiadomości: 2


Zobacz profil
« : 2010 Kwiecień 05, 22:18:58 »

Mam prośbe czy mógby ktoś napisać mi ,co powinnam zrobic emigrując do Finlandii i jakie prawa tam mają samotne matki ,bo tak owa jestem niestety niemam jeszcze pracy .Byłabym wdzięczna za udzielenie odpowiedzi !!! Sprawa jest pilna
Zapisane
Marta
Administrator
Zaawansowany użytkownik
*****
Wiadomości: 282


Metsä on suomalaisen kirkko


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #1 : 2010 Kwiecień 06, 21:24:38 »

Witaj Zosiu! Uśmiech

Jeżeli chodzi o samą emigrację do Finlandii - szukanie pracy i mieszkania - przejrzyj wcześniejsze posty, gdzie ten temat był już poruszany i opisywany, m.in. tutaj:
http://finlandia.2taj.net/forum/5_11_1.html

Informacje na temat pracy, podatków itp w Finlandii znajdziesz na stronce tutaj:
http://finlandia.2taj.net/Praca_w_Finlandii

Chciałabym Ci pomóc, ale podałaś mało danych, np. w jakim wieku jest Twoje dziecko i jak szybko musisz wyjechać, czy znasz fiński/szwedzki/angielski? Wtedy postaram się znaleźć więcej szczegółowych informacji na ten temat (jakieś dokumenty, akty prawne itp). Póki co mogę opowiedzieć co wiem na ten temat z tego co widziałam i słyszałam będąc w Finlandii.

Ogólnie rzecz biorąc w Finlandii do 3 roku życia dziecka, rodzic dostaje dość wyskoki zasiłek na dziecko i różne ulgi związane z faktem rodzicielstwa. W wyniku tego większość fińskich matek (szczególnie samodzielnie wychowujących dziecko, co w Finlandii nie jest rzadkością) nie podejmuje pracy w tym czasie, bo w takich warunkach lepiej jest zostać z dzieckiem w domu przez ten czas.

Mimo tego przedszkola są nawet w najmniejszych miejscowościach. Nie pamiętam ile kosztuje, ale jeśli będziesz miała w Finlandii prace i mieszkanie, nie powinno z tym być problemu. W Keli składasz dokumenty opisujące twoją sytuacje i przyznawane są zasiłki i inne ulgi dla Ciebie i dziecka.

Inna sprawa w jakim wieku jest Twoje dziecko - czy jest np.  na tyle małe, że problem językowy nie będzie miał większego znaczenia jeśli chodzi o kontakty z fińskimi dziećmi.
Z tego co wiem od fińskich przyjaciół, którzy mają dzieci, kontakt nauczycieli i wychowawców z rodzicami w Finlandii jest w zasadzie permanentny ( nie tylko dopiero jak pojawi się jakiś poważny problem - jak to zazwyczaj wygląda w naszym kraju), dlatego ważne jest, żebyś mogła swobodnie porozumiec się z nauczycielami. W przedszkolu, w którym byłam w Finlandii wychowawczyni nie znała angielskiego, ale może to nie jest standard. Jeśli znasz szwedzki, to pewnie nie byłoby problemu.
Jeśli Twoje dziecko jest w wieku szkolnym, mogłoby uczęszczać na dodatkowe zajęcia organizowane przez organizacje polonijne w Finlandii (ale to w większych miastach).

Z tego co widziałam, pracodawca nie był skłonny zatrudniać emigrantki, która na starcie pojawia się z dzieckiem, no chyba, że dziecko miałoby dotrzeć później jak już sprawy z dokumentami, mieszkaniem i obowiązkami w pracy się ustabilizują (myślę, że to w obawie o sankcje prawne - tu był problem z warunkami mieszkaniowymi dla bardzo małego dziecka - bo pracodawca w tym wypadku odpowiadał również za miejsce zamieszkania matki - obawiał się chyba kontroli itp.)

To tyle na początek Uśmiech

Pozdrawiam Cię, Zosiu!
« Ostatnia zmiana: 2010 Październik 18, 22:16:04 wysłane przez Krzysztof » Zapisane
ZOSIA

Wiadomości: 2


Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 2010 Kwiecień 06, 22:48:24 »

dzieci maja 5 lat i 10 obecnie jestem po rozwodzie dzieci posiadaja już paszporty ,oraz w polsce zostały na korzyść dzieci zasadzone alimenty oraz miejsce dziecka jest przyznane matce ,ja znam angielski w stopniu podstawowym ,niestety niemam załatwionej żadnej pracy w Finlandii oraz mieszkania a chciałabym wyjechać w czerwcu ,Czy niema w finlandi czegoś takiego dla emigranta jak zarejstrowanie sie jako bezrobotny uczy sie jezyka przez poł roku dostanie mieszkanie (unas tak zwane socjalne)po uplywie tego okresu(tzw przejściowego) idzie do pracy jest na pobycie czasowy razem z dziecmi a potem moze starac o pobyt stały .
Zapisane
Marta
Administrator
Zaawansowany użytkownik
*****
Wiadomości: 282


Metsä on suomalaisen kirkko


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #3 : 2010 Kwiecień 12, 22:54:21 »

Zosiu,

W Finlandii jest coś takiego jak dodatek w razie utraty pracy. Przysługuje on osobom które nie należą do funduszu dla bezrobotnych. W twojej sytuacji nie ma on jednak zastosowania. Przysługuje on bowiem osobom, które wcześniej pracowały w Finlandii przynajmniej 43 tygodnie, czyli ok 10 miesięcy. Osoba taka musiała byc zatrudniona w Finlandii w ciągu 28 miesięcy poprzedzających brak zatrudnienia. Pracownik powinien pracować w tym czasie co najmniej 18 godzin tygodniowo. Jego płaca powinna odpowiadać właściwemu zbiorowemu układowi pracy lub wynosić co najmniej 1019 euro miesięcznie. Jeśli spełnia się te warunki, trzeba zarejestrować się jako bezrobotny i (ważne!) czynnie poszukujący pracy - powinien przyjmować oferowaną pracę lub szkolenie oraz odnawiać status bezrobotnego w sposób wskazany przez urząd zatrudnienia. Osoby między 65 a 67 rokiem życia mogą pobierać dodatek tylko wtedy, gdy ich zwolnienie z pracy ma charakter tymczasowy.

Logicznie rzecz biorąc jest raczej mało prawdopodobne, żeby można było pobierać jakiekolwiek świadczenia z kraju, w którym wcześniej się legalnie nie przebywało i pracowało.

Co do nauki języka fińskiego. Wiem, że są kursy bezpłatne lub w dużej mierze dofinansowane dla nie-Finów - bezrobotnych, ale trzeba zapewne spełniać w/w warunki dot. bezrobocia w Finlandii.
Zapisane
Marta
Administrator
Zaawansowany użytkownik
*****
Wiadomości: 282


Metsä on suomalaisen kirkko


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #4 : 2010 Kwiecień 12, 23:25:35 »

Jeśli chodzi o świadczenia, jakie w Finlandii można otrzymać z tytułu posiadania dziecka. Główna reguła mówi o tym, że świadczenia mogą być przyznawane stałym rezydentom Finlandii, czyli może (choć nie jestem tego pewna) po 3 miesiącach pobytu i wypełnieniu odpowiednich dokumentów - zerknij w ten wątek:
http://finlandia.2taj.net/forum/5_11_1.html

albo w oparciu o zatrudnienie rodzica, czyli idąc dalej - musisz pracować w Finlandii (i tu trzeba sprawdzić dokładnie ile i na jakich warunkach), żeby moc ubiegać się o dofinansowanie na dzieci.

Ogólnie w Finlandii zasiłek rodzinny można otrzymywać do momentu, kiedy dziecko kończy 17 rok życia. Im więcej dzieci w gospodarstwie domowym, tym świadczenia są wyższe.
domowym. Rodzic wychowujący dzieci samotnie otrzymuje świadczenie na każde dziecko. Jest ono wypłacane, jeśli rodzic jest stanu wolnego i nie prowadzi gospodarstwa domowego z inną osobą lub jest w separacji. Świadczenie jest wypłacane do końca miesiąca, w którym dziecko kończy 17 lat, opuszcza terytorium Finlandii wraz ze swoim opiekunem lub zaczyna otrzymywać rentę z tytułu inwalidztwa.

Zasiłek rodzinny płatny jest od początku miesiąca, w którym dziecko się urodziło lub zostało zaadoptowane.  Minimalny okres, za który wypłacany jest zasiłek, to 1 miesiąc. Świadczenie nie podlega opodatkowaniu. O zasiłek rodzinny można ubiegać się w tym samym czasie co o dodatek macierzyński lub grant z tytułu adopcji (formularze SV9, LL1).

Czyli reasumując, gdybyś znalazła pracę i mieszkanie w Finlandii i pracowała tam ponad 3 miesiące, wypelniła odpowiednie dokumenty w Kela, prawdopodobnie wówczas miałabyś prawo do świadczeń dla dwojga Twoich dzieci.

Generalnie możesz sama poczytac dokładnie jak to wygląda. Wszystkie informacje o których napisałam (i oczywiście dużo więcej) znajdują się na fińskiej stronie internetowej Kela (również po angielsku, więc jest ok):
http://kela.fi/in/internet/english.nsf/NET/081101123937EH?OpenDocument

Na tej samej stronie znajdziesz niezbędne formularze, te również w jęz. angielskim.

Pozdrawiam Cię, Zosiu Uśmiech
« Ostatnia zmiana: 2010 Październik 18, 22:16:18 wysłane przez Krzysztof » Zapisane
Strony: [1] 2
Drukuj
Skocz do: