Forum FinlandiaFinlandia - wzajemna pomocStudia w FinlandiiStudenckie wyjazdy
Strony: 1 2 [3] 4 5
Drukuj
Autor Wątek: Studenckie wyjazdy  (Przeczytany 14770 razy)
Bartek
Nowy użytkownik
*

« Odpowiedz #10 : 2011 Grudzień 07, 22:45:43 »

Witam

Mam pytanie do osób które już wyjechały na Erasmusa do Finlandii. Mam zamiar od października wyjechać do Kotka na południu Finlandii. Ile kosztuje miesięczne utrzymanie w Finlandii trzeba zwrócić uwagę, że jest to okres zimowy. Ile kosztuje mieszkanie, jedzenie imprezy itp.? Jak wyglądają studia na kierunkach technicznych, czy jest tam tak jak np. w Hiszpanii, że wykładowcy podchodzą bardziej na luzie i nie robią problemów studentom, czy może trzeba się natrudzić aby zaliczyć semestr. Jak wygląda kwestia znalezienia pracy dla Erasmusów? No i oczywiście czy uważacie, że jest fajnie i dobrze jest wybrać ten kraj?Co?
Aga
Nowy użytkownik
*

« Odpowiedz #11 : 2012 Styczeń 18, 21:04:52 »

Hej

Byłam na Erasmusie w Rovaniemi semestr zimowy 2011/2012. Dla mnie to było wielkie przeżycie  i marzenie jechać do Finlandii na Erasmusa. U mnie nie było opcji jechać gdzie indziej niż do Finlandii. Co do kosztów to jest tam drogo. Mnie się udało bo był akademik kosztowało mnie to 150 euro i 20 euro za internet miesięcznie i na uczelni była stołówka obiad kosztował nas 2.5 euro to niewiele. Byłam jakieś 3,5 miesiąca i wydałam ok 2000euro. Większa część to były pieniądze z tzw grantu. Z tego co wiem to ciężko wynająć mieszkanie bo wynajmują nie umeblowane. Nie wiem jakie są koszty wynajmu mieszkania. Ale z tego co słyszałam to drogo. Nie szukałam tam pracy ale ciężko znaleźć jak nie jest zalegalizowany pobyt. Wiem  że jak się przebywa dłużej niż 3 miesiące to trzeba pojawić na policji i wnieść opłatę. Nam się udało że nie musieliśmy tego robić. 
W Rovaniemi najlepszą opcją było kupienie roweru. Bo komunikacja miejska to koszmar. Jakby jej prawie nie było a do tego bilety drogie.
Wykładowcy zupełnie inni niż ci których miałam przyjemność poznać w Polsce. Przede wszystkim w Finlandii jest trochę inny system nauczania. Dużo robiliśmy praktycznych rzeczy.Nie kazali nam wkuwać nudnych teorii i tego typu rzeczy. Może też trochę inaczej to wyglądało ze względu na rodzaj studiów tam miałam przyjemność studiować turystykę.
Nie było problemów z dogadaniem się z wykładowcą. Byli strasznie mili i pomocni. nie robili jakich kolwiek problemów. Z tego co zauważyłam nie tolerują cwaniactwa i oszustwa.
Co do zimy to jak się finowie śmiali to zima zrobiła psikusa i śnieg spadł dopiero koło 19 listopada czyli strasznie późno. temperatura raczej nie spadała poniżej -5stopni.
Finowie może na pierwszy rzut oka wydają się trochę dziwni, ale przy bliższym poznaniu to strasznie mili i ciepli ludzie.
Ja nadal jestem zachwycona tym krajem. wiele rzeczy które słyszałam na temat tego kraju było prawdą. Nie zmieniłam zdania na temat Finlandii i finów. Nie tak dawno wróciłam a znowuż bym tam pojechała. Mam wrażenie że zostawiłam tam część siebie, że to jest właśnie moje miejsce Finlandia.
Jak byś miał więcej pytań to śmiało pytaj postaram się na nie odpowiedzieć

Marta
Administrator
Zaawansowany użytkownik

Metsä on suomalaisen kirkko

Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #12 : 2012 Styczeń 22, 20:26:18 »

Aga, dzięki za dłuższą i szczerą odpowiedź. Ja nie byłam w Finlandii na Erasmusie, więc nawet jakbym chciała, nie bardzo mam jak doradzać komukolwiek w tym temacie. Tym bardziej jestem wdzięczna, że podzieliłaś się z nami na Forum swoimi doświadczeniami i przemyśleniami. Kiitos paljon! Mrugnięcie
tosia
Nowy użytkownik
*

« Odpowiedz #13 : 2012 Styczeń 23, 15:30:06 »

Co prawda też nie byłam na wymianie, czy chociażby tak dla samej siebie w formie wycieczki, ale te informacje są bardzo przydatne, będzie można je wykorzystać, kiedy będę ja czy ktoś inny wybierał się do Finlandii Uśmiech
Aga
Nowy użytkownik
*

« Odpowiedz #14 : 2012 Styczeń 23, 19:55:01 »

Nie ma sprawy. Mam nadzieję, że komuś informacje się przydadzą:)
Strony: 1 2 [3] 4 5
Drukuj
Skocz do: