Balia na śniegu to inaczej beczka kąpielowa, nazywana czasem sauną zewnętrzną. Woda podgrzewana jest drewnem, za pomocą piecyka znajdującego się z jednej strony balii. Pożądana temperatura to około 40 stopni Celsjusza. Podobno korzystanie z takiej sauny rozjaśnia umysł, pojawia się uczucie świeżości, czystości, rześkości, polepsza się zdrowie, napływają siły, poprawia się wygląd skóry.
Korzystanie z sauny zewnętrznej niesie liczne korzyści dla zdrowia - poprawia się przemiana materii, odporność. Gorąca woda, pachnąca drewnem i wyciągami roślinnymi, pobudza rozszerzanie się naczyń krwionośnych, poprawia obieg krwi i zaopatrywanie narządów w tlen. Parzenie się w balii jest również przyjemne dla tych, którzy z trudem znoszą temperaturę sauny lub wilgoć rosyjskiej łaźni.
Beczka kąpielowa nawet w Finlandii nie jest tak bardzo popularna jak tradycyjna fińska sauna. Sauna jednak to produkt pierwszej potrzeby w Finlandii. Fińskie przysłowie mówi: Wszystko inne jest niepotrzebne, z wyjątkiem sauny Nic więc dziwnego, że normą w kraju suomi są sauny nawet w blokowych mieszkaniach. Zresztą nie ma się co dziwić - sauna to prawdziwe dobrodziejstwo dla organizmu. I choć nie sprawdza się jeszcze w Polsce fińskie porzekadło, że sauna to lekarstwo ubogiego człowieka, warto przynajmniej raz na jakis czas skorzystać z tradycyjnych fińskich sposobów na do utrzymanie zdrowia.