Zorza polarna (łac. aurora borealis) w Finlandii nazywane Północnym Światłem, czy Revontulet. To zjawisko występujące na obszarach za kołem polarnym, czyli również w północnej Finlandii (Znajoma Finka mówiła, że bardzo rzadko, przy specyficznych warunkach, zdarza się zobaczyć zorzą polarną poniżej koła podbiegunowego). Zjawisko ma postać kolorowej poświaty, rozpostartej na niebie. Ujrzenie jej jest tym bardziej prawdopodobne im mroźniejszą lapońską noc przyjdzie nam przeżyć.
Zjawisko zorzy wiąże się z wyładowaniami elektrycznymi powstającymi w czasie bombardowania ziemi przez cząsteczki energii słonecznej, ściągane przez pole magnetyczne naszej planety w kierunku biegunów. Tam właśnie wnikają w zewnętrzne warstwy atmosfery Ziemi. Wolne elektrony zderzają się wtedy z cząsteczkami azotu i tlenu, a energia, która wyzwala się w tym procesie, tworzy barwne efekty widoczne na niebie jako zorza polarna. Według tradycyjnych lapońskich wierzeń, to gigantyczny lis macha ogonem ponad lasem - "Saamalaiset uskoivat revontulien syntyvän myös toisella tavalla ketun huiskiessa hännällä hankia".
"Revontuli" to również herbata skandynawskiej firmy "Nordquist". "Aurora borealis" to czarna herbata assam-ceylon z dodatkiem jagód, wanilii, mięty i płatków chabru. Całość dopełniają cukrowe płatki śniegu.
Harding P., Brewer J. – Przewodnik Pascala. Finlandia, Wyd. Pascal, Bielsko-Biała 2004