fot. wikipedia
W drugiej części filmu "A Gentler Structure For Life - od Alvara Aalto do JKMM architects" prof. arch. Hannu Tikka z Tampere University of Technology wyjaśnia na czym polegają podobieństwa Town Hall w Säynätsalo projektu Alvara Aalto oraz Verkatehdas Hämeenlinna JKMM architects.
Rozmowa na temat Fabryki Sukna w Hämeenlinna staje się kolejnym pretekstem do przeanalizowania charakteru architektury fińskiej w ogóle. Prof. Tikka wyjaśnia - Jeśli zaprojektujesz piękny budymek, da ci on poczucie, że architektura celebruje życie. Architektura powinna żyć w świecie współczesnym. Powinniśmy cieszyć się dniem dzisiejszym, a nie przeszłością. I tu powstaje pewnien paradoks, bowiem mimo nowatorskich wizji, fińska architektura nie biegnie niepohamowanie naprzód. - Architektura fińska jest słoniem, porusza się bardzo powoli, jest bardzo stara, nie zmienia swoich poglądów co poniedziałek... Cały czas robimy oczywiście małe rewolucje w naszej codziennej pracy, ale myślę, że skala rewolucji jest w Finlandii bardzo skromna. - kwituje fiński architekt.
Muszę stwierdzić, że mimo, iż nie znam się na architekturze, to co widziałam w Finlandii oraz to, co obejrzałam i usłyszałam w obu odcinkach filmu "A Gentler Structure For Life - od Alvara Aalto do JKMM architects", nie jest dla mnie niczym zaskakującym. Fińska architektura jest dokładnie taka jacy są sami Finowie. Ich podejście do życia w prosty sposób przekłada się na projektowanie wnętrz. Patrząc na fińską architekturę, widzę ucieleśnienie fińskiej filozofii życia, która urzeka mnie niezmiennie każdego dnia.
Zapraszam do obejrzenia filmu opowiadajacego o finskiej architekturze pt. A Gentler Structure For Life - od Alvara Aalto do JKMM architects. Verkatehdas Hämeenlinna