Alvar Aalto to najważniejszy i najbardziej znany fiński architekt. Swoją karierę zaczął od projektowania mebli w latach 20. XX wieku. Krzesła i stoły wykonane z giętkiej sklejki, sprzedawane przez Artek, są słynne na całym świecie. W Jyväskylä - rodzinnym mieście architekta, powstało Muzeum Alvara Aalto.
Pierwsze prace Alvara Aalto powstały w 1920 roku i są przykładem klasycyzmu. Workers Club (1924) i Civil Guards House (1929), oba znajdują się w Jyväskylä, są dobrymi przykładami tego okresu twórczości Alvara. Po nich nastąpił wpływ Bauhausu i Le Corbusier, co znalazło swoje odzwierciedlenie w kolejnych pracach Aalto - Turun Sanomat (Turku, 1930), Sanatorium leczenia gruźlicy (Paimio, 1933) i Miejska Biblioteka (Viipuri, 1935). Budynki te reprezentują czysty funkcjonalizm. Jego kolejne prace, jak Fińskie Pawilony na World's Fair w Paryżu (1937) i Nowym Jorku (1939) i Villa Mairea, prywatny dom w Noormarkku (1939) pokazują, miękkie i delikatne formy wykorzystania drewna.
Po II wojnie światowej Aalto był jednym z czołowych architektów w Finlandii i pracował za granicą, (np. MIT seniors dormitory, 1949 w USA i Maison Carre, 1959 we Francji). Do najbardziej znanych budynków w Finlandii z tego okresu należą wykonane z czerwonej cegły: Säynätsalo Town Hall (1952) i Dom Kultury (1958) w Helsinkach. Kościoły w Vuoksenniska (1958) i Seinäjoki (1960) są wykonane z betonu.
W latach 60 i 70. Alvar Aalto był nadal intensywnie tworzył. Główny budynek Politechniki w Helsinkach, znajdujący się w Otaniemi, pochodzi z 1964 roku. Pierwotny plan miasteczka uniwersyteckigo powstał już w 1949 roku. Aalto zaprojektował także bibliotekę - jeden z budynków wydziału, centrum handlowe i elektrownię w Otaniemi. Jego ostatnie dzieła, takie jak Finlandia Building (1971, 1975), Sala koncertowa i Centrum kongresowe w Helsinkach są już coraz bardziej monumentalne i "rzeźbiarskie".
Teatr Aalto, budynek opery w Essen, Niemcy:
Alvar Aalto zaprojektował również wiele planów miasta. Jak choćby plan Rovaniemi - bramy na koło podbiegunowe. Ulice miasta przyjmują charakterystyczny kształt poroża renifera.
Zobacz też: Sztuka użytkowa - Alvar Aalto
Muzeum Środkowej Finlandii: http://www.jkl.fi/keskisuomenmuseo/english?textversion=0
Strona internetowa miasta Jyväskylä: http://www.jkl.fi/lang
Uniwersytet w Tampere: http://www.cs.tut.fi/%7Ejkorpela/aalto.html
Biografia Alvara Aalto (en): http://architect.architecture.sk/alvar-aalto-architect/alvar-aalto-biography.php
Villa Mairea: http://www.alvaraalto.fi/info/press/09eng_villa-mairea.htm
Wikipedia (en): http://en.wikipedia.org/wiki/Alvar_Aalto