Kiedy dotarłam do Helsinek po raz pierwszy, nie miałam czasu ani siły, by rozglądac się wokół. Po wjeździe do miasta wprost z pokładu promu, pamiętam tylko stukot szyn tramwajowych pod kołami mojego auta. Na szczęście kolejne spojrzenie na Helsinki było już spokojniejsze - jak sama stolica Finlandii.
Postanowiłam poznać Helsinki - stolicę mojej ukochanej Finlandii. Jaka będzie? No cóż, w końcu to stolica - duża, zabiegana, hałaśliwa. Zważywszy na to przygotowałam sobie prężny plan samodzielnego zwiedzania: kilka muzeów, kościoły, zoo etc., czyli typowa wycieczka żywcem z przewodnika.
Helsinki przywitały mnie chłodnym, jesiennym deszczem, ale wcale nie liczyłam na coś innego, więc z werwą (i parasolem w ręku) ruszyłam przed siebie. Samochód zostawiłam na dużym, bezpłatnym parkingu w północnej części Helsinek. Postanowiłam zapoznać się z miastem pieszo. Wstałam z samego rana, żeby zdążyć zrealizować ambitny plan. Ruszyłam w kierunku centrum. Już po kilku krokach zdałam sobie sprawę, w jak wielkim byłam błędzie co do stolicy Finlandii. Wcale nie głośna, duża i zabiegana! Szlag trafił mój rozkład dnia - postanowiłam oddać się atmosferze miasta, bez pośpiechu doświadczyć Helsinek (a pierwotnego planu nie zrealizowałam do dziś ).
To, co zaskakuje na poczatku to fakt, że w Helsinkach nie ma wielkich wieżowców. Niska, urokliwa zabudowa i umiarkowanie spokojna atmosfera, sprawia że wędrowanie po mieście to czysta przyjemność. Najistotniejszych punktów zwiedzania, spokojnie można obejrzeć podczas spaceru. Oczywiście nie biorę tu pod uwagę licznych, niezwykle urokliwych wysepek dookoła miasta.
Absolutną podstawą wycieczkową jest helsińskie TOP10, czyli dziesięć punktów, których nie wolno pominąć. Wycieczkę zaczynamy od najdłuższej ulicy Helsinek - Mannerhaimintie. Idąc z północy na południe, pierwszy istotny punkt, to opera i zaraz obok po lewej stronie park Hesparianpuisto oraz małe jeziorko Töölönlahti. Przechodzimy na drugą stronę ulicy...
Fińskie Muzeum NarodoweW Fińskim Muzeum Narodowym wędruje się poprzez fińską historię... |
Kościół w skalePrawdziwe kamienne sciany i półmrok charakterystyczny dla groty, robi wrażenie.... |
Muzeum Sztuki Współczesnej KiasmaMuzeum Sztuki Współczesnej mieści się w budynku projektu... |
Ateneum - Galeria NarodowaNie sposób poznać fińskiej sztuki, nie poświęcając przynajmniej kilku.... |
| |
Katedra Luterańska i Plac SenackiPlac Senacki, czyli Senatintori to oficjalne centrum Helsinek... |
Pasaż Esplanadi i Plac TargowyTo tu przyjeżdżają rybacy z Wysp Alandzkich, przywożąc owoce.... |
Fińska Twierdza - SuomenlinnaSuomenlinna to twierdza, położona na grupie sześciu wysp... |
Helsinki pod ziemiąPod ulicami Helsinek jest 400 tuneli... |
Stolica wzornictwa 2012W 2012 roku to właśnie Helsinki będą stolicą wzronictwa!... |
MannerheimintieJedna z najsłynniejszych i najdłuższych ulic Helsinek nazwana na cześć fińskiego dowódcy... |
ARCHITEKTURA HELSINEK
W Helsinkach możemy odbyć fascynującą podróż przez kolejne stulecia. Architektura miasta charakteryzuje się typową nordycką skromnoscią i wyrafinowaniem. Centrum miasta, zwłaszcza okolice Placu Senackiego, to wspaniały przykład architektury neoklasycyzmu. Można tu też podziwiać XIX - wieczną architekturę bizantyjsko-rosyjską i neorenesansową. Architektura w stylu Jugend została w Finlandii zinterpretowana zgodnie z zasadami romantyzmu narodowego. Klasycyzm nordycki i funkcjonalizm początków XX wieku także pozostawiły po sobie ślady na ulicach miasta. Prace słynnego na cały świat architekta fińskiego Alvara Aalto to doskonały przykład modernizmu w jego najlepszym wydaniu.
cdn...