Od 1923 roku fińska konstytucja gwarantuje wolność religijną. Fiński Kościół Ewangelicko-Luterański i fińska Cerkiew prawosławna mają status kościołów narodowych. Dzięki temu mają specjalne przywileje, wierni płacą na ich rzecz podatki w wysokości 1% lub 2% dochodów, z czego później te kościoły finansują działalność charytatywną.
85% Finów należy do któregoś z Kościołów. 83% należy do Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego, 1,1% Finów należy do Kościoła prawosławnego. 50 tys. osób to zielonoświątkowcy, 19 tys. to świadkowie Jehowy, katolicy to 8 tys., głównie obcokrajowcy, 3 tys. to mormoni, żydzi to 1,5 tys. osób. Tylko 2% luteran chodzi do kościoła co tydzień, a 10% co miesiąc. To dlatego kociół (podobnie jak Alko) tak trudno w Finlandii znaleźć Choć i tak odsetek osób wierzących w Boga i uznających podstawowe prawdy religii chrześcijańskiej jest w Finlandii wyższy, niż w innych państwach skandynawskich; częstsze są też, pomimo niskiego uczestnictwa w nabożeństwach, prywatne praktyki religijne.
Fiński Prawosławny Chór KameralnyPrawosławny Chór Kameralny powstał w 1995 roku... |
Kobieta została biskupemZwierzchnikiem wspólnoty luterańskiej w Helsinkach została po raz pierwszy... |
Wiarę katolicką przyniósł do Finlandii angielski biskup Henryk około 1155 roku. Jeszcze przed nim misjonarze krzewili wiarę na Wyspach Alandzkich (najstarsze kościoły w Finlandii). XVI-wieczny fiński reformator Mikael Agricola był ojcem literackego języka fińskiego. Pierwszego tłumaczenia całej Biblii dokonano w 1642 roku.
W przeszłości Finowie żyli w ścisłym związku z naturą. Czcili duchy zamieszkujące lasy (haltija) i podwórza (tonttu), składając im ofiary. Wierzyli, że zmarli wędrują i należy im się szacunek. Ofiary składano rownież na cmentarzach (kalmisto). Po pojawieniu się katolicyzmu, religia animistyczna nasiąkła wpływami katolickich świętych, którzy zostali włączeni do politeistycznego panteonu. Około 1230 roku nastąpił kres szamanizmu. Wzniesiono koscioły w miejscach dawnego kultu. Najbardziej znanymi dawnymi fińskimi bóstwami są: Ahti (bóg wody i ryb), Ilmarinen (bóg wiatrów i burzy), Tapio (bóg lasów) i Ukko (bog urodzaju, deszczu i grzmotów).
Harding P., Brewer J. – Przewodnik Pascala. Finlandia, Wyd. Pascal, Bielsko-Biała 2004
www.wikipedia.pl