Flaga Finlandii to niebieski krzyż na białym tle. Kolor niebieski symbolizuje liczne jeziora, a biały - śniegi państwa. Poprzez umieszczenie tych dwóch barw w formie tzw. krzyża skandynawskiego fiński sztandar wzorem nawiązuje do flagi Danii oraz flag innych krajów skandynawskich.
Na zdjęciu flaga Finlandii w wersji popularnie używanej.
Finlandia stanowiła część Szwecji od 1249 roku do 1809, następnie Finlanda stanowiła część Rosji. W 1861 roku car Aleksander II zaaprobował regulamin szwedzkojęzycznego Nyland Yacht Clubu z Finlandii, na mocy którego jednostki należące do klubu pływały pod białą flagą z niebieskim krzyżem i z godłem prowincji Nyland w górnym rogu. Oprócz pozycji krzyża flaga była bardzo podobna do flagi rosyjskiego yacht klubu z St. Petersburga. Inne fińskie yacht cluby przyjęły podobne flagi, na których zamieszczały własne godła. W 1862 poeta Zachris Topelius pierwszy zaproponował uznanie flagi za narodową. Po wojnie domowej w 1918 roku przyjęto jako symbol niepodległej Finlandii białą flagę z niebieskim krzyżem. Obecnie główną flagą państwa jest biała flaga z niebieskim krzyżem i godłem w centrum. Pozostałe formy, także flaga podstawowa - bez godła, to pochodne tego wzoru.
Na zdjęciu oficjalna flaga Finlandii.
Herb Finlandii został zatwierdzony w 1978 roku. Herb przedstawia w polu czerwonym złotego lwa wspiętego, trzymającego srebrny miecz, stojącego na takiej samej barwy szabli, pomiędzy dziewięcioma srebrnymi różami.
Maamme (fiń. Nasz kraju) - hymn państwowy Finlandii. Oryginalny tekst hymnu został napisany w języku szwedzkim przez J. L. Runeberga, uważanego przez Finów za poetę narodowego. Ukazał się drukiem w 1846 roku jako wiersz poprzedzający zbiór trzydziestu pięciu opowiadań o bohaterach z czasów wojny 1808-1809. Uważa się, że powstał on z inspiracji węgierskim hymnem narodowym z 1836 roku. Popularność wiersza wzrosła, gdy w dwa lata później Paavo Cajander przetłumaczył go na język fiński. Utwór do muzyki Fredrika Paciusa po raz pierwszy wykonano publicznie 13 maja 1848 r. podczas święta w Gumtäkt (dzisiaj: Kumpula w Helsinkach).Do tej samej melodii powstał później hymn Estonii.
Maamme Sun kukoistukses kuorestaan |
Nasz kraju Twój kwiat w pączku długo pozostawał, |
Posłuchaj hymnu Finlandii (wersja Sibeliusa (1899), słowa V.A. Koskenniemi(1941)):