5 lutego w Finlandii obchodzi się Runebergin Päivä, czyli Dzień Runeberga. Johan Ludvig Runeberg to fiński wieszcz narodowy. Urodził się 5 lutego 1804 w Pietarsaari w ubogiej rodzinie szwedzkojęzycznej. Był fińskim poetą, który zyskł międzynarodowy rozgłos.
5 lutego jest w Finlandii świętem narodowym, w którym wywiesza się flagi. Pomnik Johana Ludviga Runeberga znajduje się w helsińskim Parku Esplanadi.
Jego pierwszy zbiór wierszy "Dikter" (1830), uosabiał głęboką miłość do fińskiego krajobrazu oraz prostych ludzi. Runeberg napisał wielki poemat epicki "Tales of Ensign Stal" o wojnie Finlandii 1808/09, w którym opowiadał o dzielnych, fińskich żołnierzach. Wiersze Runeberga były inspiracją dla organizatorów ruchu niepodległościowego. Wiersz Johana Ludviga Runeberga ze zbioru "Tales of Ensign Stå" - "Nasza ziemia" (Maamme) stał się hymnem narodowym Finlandii!
Tradycją 5 lutego stały się Runebergin tortut (torciki Runeberga), które według tradycji serwowane są tego dnia. Skąd wzięła się ta tradycja? W XIX wieku popularnym stało się nazywanie przysmaków cukierniczych imionami znanych osobistości. Torciki Runeberga wypromowane zostały przez kawiarnię w Porvoo, gdzie poeta często bywał, delektując się małymi torcikami przy szklaneczce ponczu. Zainspirowany właściciel kawiarni stworzył Runebergin tortut, które do dziś są w Finlandii kojarzone z Runebergiem, szczególnie w rocznicę urodzin wieszcza.