Wprost z Kauppatori można popłynąć promem na wyspę (a właściwie sześć wysepek) Suomenlinna. Umieszczam twierdzę jako kolejny punkt zwiedzania miasta. Lepiej jednak byłoby wygospodarować więcej czasu, na przyklad cały dzień na poznanie tego miejsca.
Suomenlinna to twierdza, położona na grupie sześciu wysp niedaleko brzegu. Dawniej miała za zadanie bronić Helsinek od strony morza. Obecnie utraciła walory militarne, posiada jednak wielkie znaczenie kulturowe jako zabytek historyczny i atrakcja turystyczna. W 1991 r. została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Twierdza powstała w 1748 roku, kiedy to Szwedzi wznieśli ją dla obrony wschodniej flanki swego imperium przed zakusami Rosji. Ochrzczona imieniem Sveaborg (Twierdza Szwecji), była największą tego rodzaju budowlą w całym królestwie. Przez pewien okres Sveaborg szczycił się też mianem drugiego po Turku największego miasta Finlandii.
Po długim oblężeniu w trakcie wojny 1808 r. twierdza poddała się Rosjanom i została przemianowana na Viapori. To właśnie jej obronność zadecydowała w dużym stopniu o przeniesieniu przez Rosjan stolicy Finlandii z Turku do Helsinek w 1812 r. Forteca pozostawała w rękach rosyjskich aż do uzyskania przez Finlandię niepodległości w 1917 roku.
Większość atrakcji twierdzy skupia się na dwóch wyspach Iso Mustasaari i Susisaari, połączonych mostem. Tam też znajduje się centrum insormacji turystycznej. Ciekawostką jest kościół znajdujący się na Iso Mustasaari. Wybudowali go Rosjanie w 1854 roku. Jako jedyny taki na świecie, pełni dodatkowo funkcję latarni morskiej.
Na wyspach oprócz samej twierdzy, znajduje się mnóstwo atrakcji - muzeów i kawiarni. Dla Finów natomiast błonia otaczające kamienne fortyfikacje Suomenlinny stały się ulubionym miejscem pikników i imprez na świeżym powietrzu. Na wyspie jest również schronisko młodzieżowe (od 22 euro/noc). Dodatkową atrakcją codziennie o 18:30, są przepływające przez przesmyk przy głównej przystani wielkie promy.
Jeśli szukamy atrakcji na wyspach, z Placu Targowego odpływają również promy na wyspę Korkeasaari, gdzie mieści się helsińskie zoo. Nie jest może niezwykle spektakularne, ale bardzo przyjemnie spaceruje się po, jakże typowych dla okolic Helsinek, głazach.
Po powrocie na Kauppatori, ruszamy w kierunku półwyspu, gdzie znajduje się kolejny punkt naszej wycieczki.