Kalevala (Kalevala - dosłownie Kraina Kalevy, mitycznego praprzodka wszystkich Finów) to poemat epicki składający się z pieśni ludowych (tzw. run) i legend z terenów Finlandii i Karelii, zebranych i opracowanych w XIX wieku przez Eliasa Lönnrota. Kalevala nazywana jest fińskim eposem narodowym. Przyczyniła się do budzenia świadomości narodowej i wywarła duży wpływ na współczesną kulturę i sztukę fińską. 28 lutego w Finlandii obchodzi się Dzień Kalevali.
18. grudnia 2009 w kieleckiej "Kamienicy pod Trzema Herbami" (Rynek 3), otwarta zostanie wystawa ilustracji do fińskiego eposu - Kalevali. Prace oglądać będzie można do 28. lutego 2010, czyli do Dnia Kalevali w Finlandii. Zatem zamknięcie wystawy będzie równie uroczyste, jak jej otwarcie. Prezentację wzbogaci wywiad z Adamem Korpakiem oraz projekcja powiększonych wybranych ilustracji, które wieczorami będą wyświetlane na zewnątrz budynku.
Już wcześniej mielismy okazję obejrzeć ilustracje Adama Korpaka. Od 12 sierpnia do 6 września 2009 prezentowane były w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie.
Kielecka wystawa rozplanowana jest tak, że zwiedzający "podąża" wraz z nimi przez kolejne przygody bohaterów poematu. Wędrówkę tę ułatwiają fragmenty tekstu w znakomitym tłumaczeniu Jerzego Litwiniuka umieszczone przy każdej z plansz.
Fiński epos "Kalevala" w ilustracjach Adama Korpaka.
Od 12 sierpnia do 6 września 2009 w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie, można obejrzeć wystawę poświęconą Kalevali. Kalevala to epos narodowy Finlandii. Wielu fińskich artystów stworzyło do niego ilustracje, w tym największy z nich Akseli Gallen-Kallela. Wystawa w Manggha prezentuje prace polskiego grafika - Adama Korpaka. Adam Korpak (ur. 1936 r.) to architekt, grafik, malarz i ilustrator. Jego przygoda z kulturą fińską rozpoczęła się w 1974 roku, kiedy po raz pierwszy wyjechał do Finlandii do pracy w znanym biurze architektonicznym Studio Nurmesniem. Natomiast od 1986 roku współpracuje z Helsingin Sanomat, największym dziennikiem w Finlandii.
W 2004 roku otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej "za zasługi w kreowaniu pozytywnego wizerunku Polski i Polaków w Finlandii." Obecnie, po latach spędzonych w Helsinkach, mieszka i pracuje na wyspie Kimito(Kemiö) w archipelagu wysp w południowo-zachodniej części Finlandii.