10. lutego 2010 w Helsinkach (Finlandia Hall, Mannerheimintie 13), odbędzie się Szczyt na rzecz Działań dla Morza Bałtyckiego. Podstawowym zadaniem Szczytu Bałtyckiego Planu Działań jest połączenie prywatnych i publicznych ośrodków, aby wspólnie podjęły pozytywne działania na rzecz stanu środowiska bałtyckiego.
Kraje leżące wokół Morza Bałtyckiego przyjęły mapę drogową (Bałtycki Plan Działań HELCOM - Komisji Helsińskiej), zawierającą działania niezbędne do przywrócenia dobrego stanu Bałtyku. Teraz nadszedł czas na jak najszybsze wdrożenie Bałtyckiego Planu Działań HELCOMu. Szczyt na rzecz Działań dla Morza Bałtyckiego (BSAS) jest procesem roboczym, prowadzonym pod patronatem Prezydenta Republiki Finlandii, Premiera Rządu Finlandii i Bałtyckiej Grupy Działania (BSAG). Celem procesu roboczego Szczyt na rzecz Działań dla Morza Bałtyckiego (BSAS) jest połączenie zasobów i możliwości, którymi dysponują sektory publiczny, prywatny i obywatelski.
10. lutego 2010 w Helsinkach odbył się Szczyt na rzecz Działań dla Morza Bałtyckiego. W spotkaniu uczestniczyli przywódcy lub przedstawiciele wszystkich państw położonych nad Bałtykiem. Polskę reprezentował wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak. Uczestniczące w Szczycie kraje przyjęły już wcześniej Bałtycki Plan Działań określający szereg niezbędnych posunięć na rzecz wspólnego, czystego morza.
Podczas Szczytu, Szwecja zobowiązała się do podwojenia nakładów finansowych na realizację unijnej Strategii dla Bałtyku. Sztokholm przekaże na ten cel dziewięć milionów euro zamiast 4, 5 miliona. Prezydent Finlandii Tarja Halonen podkreślała, że konieczna jest bardziej aktywna walka o ochronę środowiska naturalnego w regionie. Jak mówiła, kilka z część krajów regionu bałtyckiego jest bardzo zamożna, a tymczasem Bałtyk jest jednym z najbrudniejszych mórz świata.
Premier Rosji Władimir Putin zapewniał, że Gazociąg Północny powstaje z poszanowaniem zasad ekologii. Obiecał też zmniejszenie przez Rosję emisji szkodliwych substancji do Bałtyku. Rosyjski premier zapowiedział też budowę nowoczesnych oczyszczalni ścieków w obwodzie Kaliningradzkim oraz w rejonie Petersburga. Oficjalny inwestor Gazociągu Północnego - spółka Nord Stream ogłosiła, że udostępni swą bazę danych powstałą w trakcie badań nad trasą gazociągu. Zawiera ona między innymi cenne informacje o dnie Bałtyku i o osadach dennych.