Przy zatrudnieniu w Finlandii na okres nieprzekraczający 6 miesięcy pracodawca odprowadza od wynagrodzenia pracownika podatek źródłowy w wysokości 35 proc. Pracownik zobowiązany jest wystąpić do urzędu skarbowego w miejscu zatrudnienia o wydanie karty podatkowej. Otrzyma przy tej okazji tymczasowy numer PESEL.
W karcie podatkowej wymieniona zostanie kwota 510 euro dla wynagrodzeń wypłacanych w systemie miesięcznym i 17 euro/dzień dla wynagrodzeń wypłacanych w krótszych okresach. Te kwoty są wolne od podatku. Oprócz zaliczki na poczet podatku dochodowego pracodawca odprowadza od wynagrodzenia składki z tytułu ubezpieczenia socjalnego i zdrowotnego (łącznie około 7 proc.), o ile pracownik nie przedstawił zaświadczenia E 101 dokumentującego, że jest ubezpieczony w innym kraju Unii Europejskiej. Fińskie biura podatkowe nie wymagają złożenia zeznania podatkowego.
Przy zatrudnieniu w Finlandii trwającym powyżej 6 miesięcy uzyskiwane dochody podlegają opodatkowaniu w Finlandii bez względu na to, czy pracodawcą jest podmiot fiński, zagraniczny, czy też częściowo obydwaj. Oprócz zaliczek na poczet podatku dochodowego pracodawca odprowadza składki z tytułu ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego (łącznie około 7 proc.), o ile pracownik nie przedstawi zaświadczenia E 101. Pracownik jest zobowiązany do złożenia w Finlandii zeznania podatkowego.
Na podatki pobierane w Finlandii składają się: państwowy progresywny podatek dochodowy, podatek komunalny i podatek kościelny. Wysokość podatku kościelnego zależy od parafii i wynosi od 1 do 2 proc., uiszczają go osoby należące do Kościoła ewangelicko-luterańskiego i prawosławnego. Pozostałe wyznania nie mają prawa pobierania podatku.
Podatnik ma prawo odpisać od podatku dochodowego koszty wynikające z tytułu pozyskiwania dochodów oraz odsetki od kredytu zaciągniętego na zakup mieszkania. Jeżeli małżonek i dzieci pozostali w kraju stałego zamieszkania pracownika, odliczyć od podatku można także koszty podróży do rodziny, zwykle najtańszym środkiem transportu.
Pracownik zobowiązany jest złożyć zeznanie podatkowe za okres przepracowany w danym roku kalendarzowym w Finlandii. Termin składania zeznania przypada w maju. Za pierwszy rok zeznanie składa się w urzędzie podatkowym właściwym dla miejsca zamieszkania w Finlandii. W zeznaniu nie trzeba wymieniać dochodów uzyskanych przed podjęciem pracy w Finlandii lub po jej zakończeniu. W urzędzie podatkowym można pobrać formularz zeznania podatkowego i instrukcję w języku angielskim. Po obliczeniu stosownych podatków urząd podatkowy przesyła podatnikowi ostateczne rozliczenie, z którego wynika, czy podatnik otrzyma zwrot nadpłaconego podatku, czy też będzie musiał dopłacić.
GAZETA PRAWNA NR 112 (1730) 09.06.2006