W Finlandii mamy do czynienia z podatkiem liniowym. W kraju Suomi nie wypełnia się samodzielnie PITów jak w Polsce. Większość Finów nie trudzi się nawet, żeby odliczać od podatku, np. dojazdy do pracy. Wygląda to tak, że rozliczenie roczne przysyłane jest do pracownika około kwietnia. Jeżeli nic nie odpisujemy od podatku, żadna aktywność z naszej strony nie jest konieczna. Zwrot (jeżeli nam się należy) otrzymamy jako prezent Gwiazdkowy aż w grudniu.
Do tej pory Polacy, którzy wyjeżdżali do pracy w Finlandii musięli się nieźle natrudzić, żeby rozliczyć dochody z Finlandii. A nie daj Boże w tym samym roku pracowali również w Polsce! Liczenie codziennych diet (o zgrozo - w zależności od kursu euro każdego dnia!) itp. zabiegi czyniły samodzielne rozliczenie niemalże niemożliwe. Nic dziwnego - jeszcze 2008 rok rozliczaliśmy na podstawie przepisów z 1977!
Może nie zdążymy z 2009, ale dochody z 2010 w Finlandii na pewno już rozliczać będziemy bardziej "po europejsku"
Instytucja zajmująca się opodatkowaniem w Finlandii - Vero. Na stronie internetowej znajdziesz fińskie formularze podatkowe, również w języku angielskim: www.vero.fi
Dokładny opis systemu podatkowego w Finlandii
http://www.vero.fi/nc/doc/download.asp?id=4151;1035296
Nowa umowa podatkowa z Finlandią.
Do dochodów uzyskanych z pracy w Finlandii będzie miała zastosowanie metoda wyłączenia z progresją.
Sejm uchwalił ustawę wyrażającą zgodę na ratyfikację nowej ustawy o unikaniu podwójnego opodatkowania między Polską a Finlandią. Grzegorz Grochowina, ekspert w KPMG doradztwo podatkowe, wskazuje, że nowa umowa oparta na modelowej konwencji OECD zastąpi umowę z 1977 roku, która nie odpowiada dzisiejszym realiom gospodarczym. Wraz z nową umową zmianie ulegnie metoda unikania podwójnego opodatkowania.
W nowej umowie w stosunku do dochodów z pracy najemnej uzyskiwanych przez polskich rezydentów przebywających w Finlandii będzie stosowana metoda wyłączenia z progresją, dzięki której dochód uzyskany w Finlandii, będzie, co do zasady zwolniony z opodatkowania w Polsce – mówi Grzegorz Grochowina. Obecnie Polska stosuje metodę odliczenia proporcjonalnego do wszystkich kategorii dochodu uregulowanego w dotychczasowej umowie z Finlandią.
Jak wyjaśnia Grzegorz Ogórek, ekspert podatkowy PricewaterhouseCoopers, metoda wyłączenia z progresją będzie miała zastosowanie do większości dochodów, których dotyczy nowa umowa, z wyjątkiem dochodów z odsetek, dywidend i należności licencyjnych, do których nadal będzie miała zastosowanie metoda odliczenia proporcjonalnego.
Zmieniono również stawki podatkowe mające zastosowanie do niektórych dochodów, np. zmniejszono stawki podatku z 10 proc. na 5 proc. mające zastosowanie do należności licencyjnych – wylicza Grzegorz Ogórek.
Grzegorz Grochowina zwraca uwagę, że postanowienia nowej umowy będą miały zastosowanie do podatków i dochodów osiągniętych w roku kalendarzowym następującym po roku, w którym konwencja wejdzie w życie, czyli prawdopodobnie od 2010 roku. Ustawa trafi teraz do Senatu.
Dziennik Gazeta Prawna, Magdalena Majkowska.
Data dodania: 7.10.2009
Niestety dopiero od roku 2011 zastosowanie będzie miała metoda wyłączenia z progresją, która ma na celu uniknęcie podwójnego opodatkowania. Jednak dochody z tytułu odsetek, dywidend czy zysków majątkowych nadal będą objęte metodą odliczenia proporcjonalnego.
Obecnie wciąż zatem obowiązuje metoda proporcjonalnego odliczania, co oznacza, że podatek zapłacony za granicą zaliczany jest na poczet podatku należnego w Polsce obliczonego od całości dochodów w takiej proporcji, w jakiej dochód zagraniczny pozostaje w stosunku do całości dochodów podatnika. Podatnik musi dopłacić w Polsce różnicę między wysokością podatku w kraju a zapłaconym w Finlandii.
Data dodania: 16.3.2010
Gdzie i jak szukać pracy w Finlandii dowiesz się na forum.
Praca i podatki w Finlandii - forum
Zwrot podatku zapłaconego w Finlandii
Ambasada Rzeczypospolitej w Helsinkach