Finowie należą do grupy ludów ugrofińskich. Z Finami sprokrewnieni są Karelowie, Estończycy i Węgrzy. Wpływy indoeuropejskie zdeterminowały typ urody wielu Finów, którzy wyglądają jak typowi Skandynawowie (jasne włosy, niebieskie oczy). Dziś głównym mniejszościami narodowymi w Finlandii są 300-tysięczna mniejszość Finów mówiących po szwedzku (Finlandssvensk) oraz Lapończycy (Samowie) zamieszkujący Laponię.
Finowie nie uważają się za Skandynawów, choć ich tradycja w dużej mierze czerpie właśnie z tego kręgu kulturowego. Wciąż widoczne są też, uwarunkowane historyczne, nawiązania do kultury rosyjskiej.
Harding P., Brewer J. – Przewodnik Pascala. Finlandia, Wyd. Pascal, Bielsko-Biała 2004
Finowie - Moje PoczytankiNa co dzień Finowie nie afiszują się z emocjami. Są raczej... |
Fińskie serce - Moje PoczytankiTo ciekawe, ale często ich reakcja bywa niepoprawnie... |
|
Grupa Gallup World Poll w latach 2005 - 2009 przeprowadziła sondaż w 155 krajach nt. poczucia szczęścia ich mieszkańców. Okazało się, że najszczęśliwszymi krajami świata są kolejno Dania, Finlandia, Norwegia, Szwecja i Holandia. Prócz położenia geograficznego państwa te łączy zamożność i wysoki poziom życia. "Skandynawskie kraje świetnie sobie radzą (w tym rankingu)" - mówi szef badaczy Gallupa Jim Harter, który opracował sondaż i tłumaczy szczęście Skandynawów tym, że ich "podstawowe potrzeby są spełnione w większym stopniu niż w innych krajach". Badacze Gallupa komentują: "pieniądze są głównym obiektem pożądania, dla wielu, bądź większości ludzi" - nic więc dziwnego, że badanie potwierdza związek między wysokością dochodu a satysfakcją z życia.
Zważywszy, że Finlandia znalazła się na drugim miejscu w tym rankingu, zastanawiam się, jakie czynniki w w/w badaniu brane były pod uwagę w korelacji. Zastanawiające jest, że Finowie są drugim na świecie najszczęśliwszym narodem, a jednocześnie zajmują 14. pozycję (na liście 106. krajów) w liczbie popełnianych samobójstw rocznie (wg Światowej Organizacji Zdrowia). Dania w tym samym rankingu zajmuje już 43. miejsce. Według mnie ten głośny medialnie wynik badań Gallup World Poll, oddaje raczej klasyfikację poziomu życia w poszczególnych krajach, aniżeli tak skomplikowane i szerokie w zakresie badawczym pojęcie jak "poczucie szczęścia". Póki co to fińska literatura może poszczycić się dziełem Arto Paasilinna pt. "Fantastyczne samobójstwo zbiorowe".
Paljon onnea!