Helsinki zostały stolicą designu 2012, ale już dużo wcześniej, bo w 2005 roku powstał projekt, który zakładał wspołpracę nauki, kultury i ministerstw w pięcioletnim projekcie "Design 2005". Najbadziej widocznym efektem było stworzenie DESIGN DISTRICT HELSINKI. Jest to dzielnica w samym centrum Helsinek, która skupia galerie, butiki, sklepy jubilerskie, pracownie artystyczne i wszystko inne, co można rozumieć pod pojęciem designu. Na Design District Helsinki składa się 25 ulic i 180 punktów na mapie. Centrum dzielnicy jest Park Diany (Pomnik Diany), od ktorego można zrobić sobie spacer w kierunku kolejnego pomnika (Amanda Havis), który stoi tuż przy porcie do którego zmierzamy na Placu Targowym. Wędrując bulwarem Esplanadi warto zwrócić uwagę na znajdujące się tam sklepy większości znanych fińskich marek: Iittala, Marimekko, Finlayson, Pentik, czy Artek. Tuż obok pomnika Amanda Havis, znajduje się przeurocze miejce - moja ulubiona helsińska kawiarnia - Kappeli.
Wreszcie jesteśmy na Kauppatori, czyli placu targowym, zwanym też targiem rybnym. To tu przyjeżdżają rybacy z Wysp Alandzkich, przywożąc owoce swojej pracy - ryby (które można na ciepło zjeśc na miejscu), dżemy i soki z jeżyn występujących na dalekiej Północy (np. tyrni) i rękodzieło - wełniane czapki, rękawice, fińskie noże, kapcie, swetry i inne. Stojąc twarzą do morza (tak, tak, to ten sam nasz stary, poczciwy Bałtyk
), po prawej stronie znajduje się ulica Eteläranta.
Warto zwrócić uwagę na znajdujący się tam niski budynek - halę targową. A wewnątrz - cale bogactwo kuchni fińskiej!
Do placu przylegają neoklasycystyczne budynki administracyjne - ratusz i Pałac Prezydencki. Na środku Kauppatori, znajduje się obelisk ze złotym orłem na szczycie, projektu Engela. Jest to Kamień Carycy, który został odsłonięty w 1835 roku dla upamiętnienia wizyty cara Mikołaja I i carycy Aleksandry. Na Kauppatori szczególnie warto przyjechać 1. maja na studenckie święto Vappu oraz w październiku na Święto Śledzia.