Fińskie przysłowie: Jos ei sauna, viina tai terva auta, niin tauti on kuolemaksi.
Sauna to pomieszczenie, w którym panuje wysoka temperatura i wysoka lub niska wilgotność (w zależności od rodzaju sauny), w którym spędza się od kilku do kilkudziesięciu minut. Po pobycie w saunie bierze się zwykle kąpiel w chłodnej wodzie. Pobyt w saunie ma własności poprawiające krążenie. Pamiętajmy jednak, że choć w ostatecznym rozrachunku sauna jest bardzo zdrowa, to dla organizmu jest dużym obciążeniem. Nie szarżujmy! Pamiętajmy, że nie wszyscy mogą korzystać z sauny (dyskwalifikują m.in. niewydolność serca, żylaki, stany zapalne itp., czy choćby kac). Kuszące może wydawać się zastosowanie sauny na przeziębienie. Nic bardziej mylnego. Nie pomoże, a tylko bardziej osłabi organizm. Saunę stosujemy na wzmocnienie odporności. Kiedy jesteśmy chorzy, na saunę już jest za późno.
Sauna fińska to sauna sucha. Według mnie temperatura 70-90 stopni C wystarczy. Przy czym nie zapomnijmy o systematycznym podlewaniu gorących kamieni wodą - saunatuoteett. Podobno to właśnie wtedy czujemy duszę sauny. Można zastosować dodatkowo olejki eteryczne. Nie zauważyłam jednak, żeby rodowici Finowie mieli to w zwyczaju. Za to zwyczaj pieczołowicie kultywowany przez współczesnych Finów, to puszka lodowatego piwa jako nieodłączny atrybut sauny. Nie zalecam dla " miętkich" nie-Finów, zapadających często na infekcje gardła (takich jak ja) Kolejny fiński saunowy niezbędnik to vihta, czyli witki brzozowe moczone w drewnianym pojemniku z wodą. Po chwili gotowe do oklepywania ciała (Uwaga na schodzącą z pleców skórę po takich atrakcjach!)
Saunatuoteett to "produkty do sauny". Sauna fińska nie może istnieć bez rozgrzanych kamieni polewanych wodą. Mogłaby istnieć bez innych kamiennych gadżetów. Tylko dlaczego, skoro są takie fajne ?!
Przed wejściem do sauny najlepiej wziąć prysznic, żeby zmyć ze skóry brud i inne niepotrzebne nam w saunie substancje, jak np. makijaż. Umożliwiamy w ten sposób skórze naturalne oczyszczanie organizmu. W saunie powinno się przebywać nago. Bikini w saunie dalekie, oj dalekie jest fińskiej tradycji. Wydawać się to może dziwne w tej chłodnej, północnej kulturze. Jednak nagość w saunie dla każdego Fina jest naturalną koleją rzeczy, jak śmierć i śnieg. Na drewnianych ławach sauny najlepiej jest rozłożyć suchy ręcznik (nie blokując jednak przepływu powietrza między deskami). Na początku najlepiej usiąść na niższych poziomach, gdzie jest najchłodniej i stopniowo przechodzić ku górze. Najbardziej komfortowa w saunie jest pozycja leżąca. Pamiętajmy jednak, żeby gwałtownie się nie podnieść, kierując się do wyjścia. Grozi to zawrotem głowy i zasłabnięciem. Należy najpierw powoli usiąść, a następnie wstać. Najlepiej jest zastosować kilka serii sauna – zimny prysznic pamiętając, że z czasem etap przebywania w saunie stopniowo skracamy. Wychodząc z sauny pod chłodny prysznic (ok. 10 st C) należy pamiętać, by w pierwszej kolejności polewać wodą stopy, uda i dłonie, a na końcu brzuch ramiona i kark. Jednocześnie woda coraz zimniejsza. Wycieramy ciało do sucha i… kolejny skok do sauny. I tak na przykład trzy razy. Bardzo ważne jest, żeby ostatnie schłodzenie ciała doprowadziło organizm do w miarę naturalnej temperatury ciała. Niedostateczne schłodzenie niepotrzebnie nas osłabi na najbliższe godziny.
Ale tak naprawdę, to "obcy" mają ścisłe zasady korzystania z sauny. Finowie wysysają je z mlekiem matki i zdają się raczej na intuicję i tradycję. Bo kto widział Fina patrzącego na zegarek, podczas biegu z sauny wprost na śnieżną zaspę? Pamiętajmy, że sauna w Finlandii jest bardzo ważnym elementem życia. Zaproszenie nas do sauny jest zaszczytem, z którego nie powinno się rezygnować. Nie zapominajmy przy tym, że sauna ma swój savoir vivre. Uważajmy o czym rozmawiamy w saunie, bo umów zawartych w saunie nie wolno zerwać, a kłamstwo w saunie jest rzeczą niewyobrażalną. Pewnie dlatego wspólna sauna to najlepszy sposób na zacieśnienie więzi w Finlandii.
http://www.hukka.fi/tuotteet.html