Przegląd Filmów Fińskich |
Na Warszawskim Festiwalu Filmowym zobaczyć będzie można w tym roku dwa fińskie filmy - Splątane korzenie (Twisted Roots, 2009) oraz Wszystko zostanie w rodzinie (Bad Family, 2010).
Wszystko zostanie w rodzinie:
11. paźdzeirnika 2010 (poniedziałek) godz.11:30 - Kinoteka Sala 1, Pałac Kultury i Nauki
13. paźdzeirnika 2010 (środa) godz. 19:00 - Kinoteka Sala 1, Pałac Kultury i Nauki.
Splątane korzenie:
16. października 2010 (sobota) godz. 21:30 (tylko angielskie napisy) - Kinoteka Sala 1, Pałac Kultury i Nauki
17. października 2010 (niedziela) godz 19:00 - Kinoteka Sala 2, Pałac Kultury i Nauki
1. października rusza sprzedaż biletów
Więcej na temat fińskich filmów
26. września 2010 w Krakowie, w kinie KIJÓW. CENTRUM (Krasińskiego 34, Sala Studio), zobaczyć będzie można fińską bajkę "Tootletubs & Jyro" (reż. Mariko Härkönen, Ismo Virtanen). Pokaz odbędzie się w ramach 3. Festiwal Filmów Dziecięcych Galicja w Krakowie.
"Tootletubs & Jyro" to bajka ekologiczna, historia dwóch ekscentrycznych robaczków, które pewnego dnia spotykają się i zostają przyjaciółmi. Filmiki w zabawny sposób przedstawiają ich najróżniejsze przygody, które przeżywają poszukując jedzenia lub wymyślając zastosowania dla przypadkowo znalezionych przedmiotów należących do ludzi.
W sierpniu 2010 na 37. Ińskim Lecie Filmowym, zobaczyć będzie można dwa fińskie filmy. Perwszy z nich to Zakazane owoce (Kielletty hedelmä) /9. sierpnia, poniedziałek, godz. 11:00, Kino Morena/, a kolejny to dokument nagrodzony ostatnio na warszawskim Planete Doc Review - Para do życia (Miesten vuoro) /10. sierpnia, wtorek, godz. 11:00, Kino Morena/.
Więcej na temat fińskiego kina
Światowa premiera kontrowersyjnej animacji pt. "Diabelskie dzieci" stała się wydarzeniem trwającego w Poznaniu festiwalu Animator. Na pokaz wpuszczani byli tylko dorośli widzowie. Film opowiada o dzieciach, które doprowadziły do śmierci swoich rodziców. Autorką kontrowersyjnego dzieła jest Mariola Brillowska, polsko-niemiecka performerka, animatorka i poetka. Specjalnie do jej filmu opowiadania napisali pisarze z pięciu krajów. Na ekranie zobaczyć można obok twórczości Manueli Gretkowskiej (Polska), Orly Castel-Bloom (Izrael), Edwarda Limonowa (Rosja) i Fernando Arrabala (Hiszpania); opowiadanie fińskiej artystki Rosy Liksom - autorki magicznej baśni Samuraj Neko.
Fiński film "Para do życia" zdobył nagrodę Millennium Award w konkursie głównym 7. edycji festiwalu filmów dokumentalnych Planete Doc Review w Warszawie. Ceremonia przyznania nagród odbyła się 15. maja 2010. Zwycięską "Parę do życia" wyreżyserowali wspólnie Mika Hotakainen i Joonas Berghall. Bohaterami dokumentu są Finowie, którzy wykorzystują wspólny pobyt w saunie do pełnych emocji i wrażliwości rozmów o życiu.
Wyróżnienie otrzymała rownież "Wideokracja" w reżyserii Erika Gandiniego, będąca wspólną produkcją Szwecji, Danii, Wielkiej Brytanii i Finlandii (Nagroda Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych).
W ramach 7. Festiwalu filmowego Planet Doc Review, można będzie zobaczyć dwa fińskie filmy. 7. maja o godz. 18:00 w Białymstoku (Kino Forum) Vidoekrację (Videocracy). To szwedzko-duńsko-brytyjsko-fiński dokument z 2009 roku. Natomiast w Warszawie fińska opowieść o saunie Para do życia (Steam of Life/Miesten vuoro) z 2010 roku. Projekcje: 12.05 – godz. 18:00, 13.05 – godz. 22:00, 14.05 – godz. 22:00 (Warszawa, Kinoteka).
Film Klausa Härö Listy do Ojca Jakuba opowiadający historię zbrodniarki pomagającej niewidomemu księdzu, zdobył cztery statuetki Jussis Awards. Jury uznało go nie tylko najlepszym filmem roku, ale doceniło w nim również reżyserię, aktorstwo Heikkiego Nousiainena i muzykę. Tę samą ilość nagród zdobył thriller Aleksiego Mäkelä "Rööperi", w tym za rolę drugoplanową oraz uznanie publiczności. Nagrody Jussis są w Finlandii odpowiednikami amerykańskich Oscarów. Corocznie wyróżnia się nimi najlepsze fińskie filmy, w piętnastu kategoriach.
W dniach 14-16 grudnia w kinie Muranów w Warszawie odbędzie się Przegląd kina fińskiego, podczas którego zostaną zaprezentowane najlepsze filmy wyprodukowane w ciągu 2 ostatnich lat w Finlandii. W tegorocznym programie znalazły się najnowsze filmy Mika Kaurismäkiego i Klausa Härö, reżyserów znanych nagradzanych na festiwalach filmowych na całym świecie.
Kino Muranów, Warszawa, ul. Gen. Andersa 1, sprzedaż i rezerwacja biletów codziennie od godz. 10:00 do 20:30, tel. (0 22) 831 03 58, 635 25 29, 635 30 78
http://www.muranow.gutekfilm.com.pl/text.php?id=187f7b7d34cd17a
30.11.2009
28. listopada 2009 rozpoczął się w Łodzi filmowy festiwal PlusCamerimage. Festiwal trwał będzie do 5. grudnia. Pokażą się na nim również filmy fińskie. Finlandię będzie reprezentowało pięć filmów:
23. października 2009 o godz. 20:00 w kinach sieci Multikino i Silver Screen w Bydgoszczy, Gdańsku, Gdyni, Koszalinie, Krakowie, Łodzi, Poznaniu, Rybniku, Szczecinie, Włocławku, Wrocławiu, Zabrzu oraz Warszawie - na Horror Festiwalu gości fiński, film grozy z 2008 roku - Sauna.
"Finlandia jeszcze kilka lat temu nie istniała na światowym panteonie grozy. Tymczasem fakty są zaskakujące (...) w 2008 roku Finowie zrealizowali znakomity horror "Dark Floors", będący najdroższym filmem w historii ich kinematografii. Powstała też "Sauna", uważana za jeden z ciekawszych filmów gatunku ostatnich lat. W Brukseli otrzymała nagrodę publiczności."
Poczytaj więcej na temat fińskiej sauny
http://www.horrorfestiwal.pl/sauna.html
http://www.flaneurofcrisis.org/images/Sauna.jpg