Wielkanoc w Finlandii nie jest świętem stricte religijnym. Dużo tu tradycji świeckich, a nawet pogańskich zmieszanych, jak to w Finlandii z elementami tradycji Wschodu i Zachodu. Jeżeli zaś chodzi o obrządek religijny, jest on odmienny w kościele luterańskim i cerkwi prawosławnej w Finlandii. Poza obrządkiem kościelnym, w Finlandii Wielkanoc to przede wszystkim święto wiosny. W domach, tak jak w Polsce, sieje się rzeżuchę i własnoręcznie, wykonuje stroiki, których główne elementy to wiosenne kwiaty - tulipany i żonkile. Poza tym, tak jak w Polsce, wysyła się bliskim kartki świąteczne. Charakterystyczne elementy wielkanocne podobne do polskich to pisanki, zajączki, kurczaczki, wiosenne kwiaty i bazie.
W Polsce może się to wydać zaskakujące, ale najważniejszym elementem fińskiej Niedzieli Palmowej są... czarownice. Nietrudno zgadnąć, że korzeni tego zwyczaju należy szukać w czasach pogańskich. Tego dnia dzieci przebrane za czarownice wędrują z gałązkami wierzby od domu do domu, gdzie recytują specjalny wierszyk: "Virvon varvon tuoreeks terveeks tulevaks vuodeks, vitsa sulle, palkka mulle". W zamian otrzymują łakocie lub pieniądze. Najbardziej popularnymi słodyczami są tu jajka Mignon – typowo wielkanocny produkt Fazera. W okolicach Wielkanocy w fińskich sklepach pojawia się również inny słodki specjał - wielkanocna bułeczka o nazwie Pulla.
Wielki Tydzień w Finlandii nazywany bywa również Cichym Tygodniem, czyli Hiljainen Viikko. Wielki Tydzień rozpoczyna wspomniana wyżej Niedziela Palmowa.
Tego dnia według tradycji nie wolno rozpalać ognia w piecu, zamiatać podłogi i odwiedzać znajomych. Jako, że jest to dzień upamiętniający mękę Chrystusa, zwyczajem było smaganie dzieci wierzbowymi gałązkami. W Kościele jest to dzień postu, zatem w Finlandii tradycyjnie ograniczano funkcjonowanie miejsc rozrywki, takich jak bary itp. Stosunkowo niedawno pojawił się zwyczaj Drogi Krzyżowej w Helsinkach. Zawodowi aktorzy odgrywają Pasję podążając wraz z mieszkańcami ulicami Helsinek, od Kaisaniemen Puisto do Placu Senackiego.
Pogańskie wierzenia spotykają się tu z dogmatami kościelnymi. Po śmierci Chrystusa w Wielki Piątek aż do zmartwychwstania w Niedzielę Wielkanocną, według tradycyjnych fińskich wierzeń, na świecie panuje chaos. Czarownice bezkarnie grasują, szkodząc ludziom i zwierzętom. By je odstraszyć rozpala się ogniska. Na zewnątrz muzeum na wyspie Seurasaari, rozpalane są ogień, a dzieci przebierają się za trolle, śpiewają piosenki i recytują wiersze.
Ten dzień rozpoczynają Finowie bardzo wcześnie. Według karelskiej tradycji gromadzili się, by obserwować wschód słońca, które miało tańczyć na znak zmartwychwstania. Jeszcze przed wschodem słońca, dzieci biegały z dzwoneczkami, kończąc tym samym Cichy Tydzień. Teraz już można rozpocząć huczne zabawy i z przyjaciółmi i rodziną.
Fińskie jajka MignonKarl Fazer sprowadził jajo czekoladowe Mignon do Finlandii w 1896 roku... |
Przepisy kuchni fińskiejTradycyjne fińskie dania wielkanocne. W potrawach kuchni fińskiej... |