W Finlandii występują cztery wyraźne pory roku. Południowa część Finlandii leży w strefie klimatu umiarkowanego ciepłego przejściowego. Natomiast północ (w tym Fińska Laponia) jest w zakresie umiarkowanego chłodnego. Średnie temperatury lipca na południu wynoszą 17-18 stopni i 14-15 stopni na północy (w najchłodniejszym miejscu w Kilpisjärvi 12 ). W styczniu średnie temperatury wynoszą -2 stopnie na Wyspach Alandzkich, -4 na południowym wybrzeżu, w środkowej części kraju od -8 do -10 i -14 na północy. Na północy Finlandii w czasie zimy arktycznej (od listopada do lutego) przez całą dobę trwa noc polarna, a latem - nieustający dwumiesięczny dzień (od połowy czerwca do połowy sierpnia).
Dzięki obecności Morza Bałtyckiego i łagodnych wiatrów Prądu Zatokowego wzdłuż wybrzeża Norwegii, klimat Finlandii jest znacznie łagodniejszy niż w innych miejscach na tej samej szerokości geograficznej, np. na Syberii, Alasce, czy w Grenlandii. Dlatego latem zdarzają się okresy upałów i deszczy. Średnie roczne opady w Helsinkach wynoszą 650 mm. Temperatura jednak potrafi spaść nawet do 10 stopni Celsjusza. Jednocześnie co jakiś czas Finlandia staje się najcieplejszym miejscem w Europie! Cóż - wzrost temperatury w styczniu do 5 stopni Celsjusza i opady śniegu w czerwcu nie są w Finlandii niczym niezwykłym Na ogół jednak panuje zasada: im krotsze noce - tym cieplejsze dni. Długość okresu wegetacyjnego na południu wynosi 185 dni, na północy 120.
Harding P., Brewer J. – Przewodnik Pascala. Finlandia, Wyd. Pascal, Bielsko-Biała 2004.
|
|
Co ciekawe, prognozy pogody w Finlandii (w odróżnieniu od tych polskich) sprawdzają się niemalże w stu procentach!
Instytut Meteorologiczny (Ilmatieteen Laitos): http://www.fmi.fi/saa/
Śnieg w lecie? - do tego Finowie są w stanie przywyknąć. Zaskoczeniem były największe w historii Finlandii upały, ale burze i tornada - to już przesada! Tornada w Finlandii to zjawiska niezwykle rzadko spotykane. Jednak tego lata temperatura ulega tak dużym wahaniom, że podczas przechodzenia gwałtownych burz niosących nawet 15-stopniowe ochłodzenie, pojawiają się trąby powietrzne.
Jedna z nichj przeszła 4. sierpnia w okolicach Jyväskylä. Lej zrównał z ziemią znaczną część lasu i zdemolował znajdujący się pośród niego kemping. Trzy osoby zostały ranne. Ratownicy medyczni przewieźli ich do szpitali. Stan jednej osoby jest krytyczny. Silny wiatr połamał i powalił setki drzew na znacznym obszarze.
Wichury poczyniły spustoszenia także przed tygodniem na południowo-wschodnich krańcach Finlandii. W Karelii żywioł połamał dziesiątki drzew, które uszkodziły budynki, samochody i sieć energetyczną. Tysiące gospodarstw domowych było pozbawionych prądu. Burze, jakie w minionych dniach nawiedziły Finlandię spowodowały ogromne straty. Fińska minister rolnictwa Sirkka-Liisa Anttila zapowiedziała, że zwróci się do UE o pomoc w usuwaniu skutków klęski żywiołowej.
Zobacz film - Burza w Helsinkach - http://www.hs.fi/videot/1135259206031?kategoria=Uutiset&sivu=1
Polska Agencja Prasowa podała 8. sierpnia 2010 informację, że rosyjskie pożary lasów, mają bezpiśredni wpływ na silne zanieczyszczenie powietrza w Finlandii, gdzie nagdomadzenie niebezpiecznych cząsteczek w powietrzu nad Helsinkami jest od 6 do 10 razy większe, niż zazwyczaj. "Nastąpił wzrost ilości niebezpiecznych cząsteczek w powietrzu, który będzie miał rosnący niekorzystny wpływ na zdrowie" - oświadczył dziennikarzom szef sekcji badania jakości powietrza w fińskim Instytucie Meteorologii, Jaako Kukkonen. Instytut zalecił ostrożność osobom cierpiącym na dolegliwości sercowe i oskrzelowe. - Są one dodatkowo zagrożone z powodu wyjątkowo wysokich temperatur utrzymujących się w tych dniach w Finlandii - ostrzegł Kukkonen.
W Hämeenlinnä (100 km na północ od Helsinek) pobity został rekord upałów obowiązujący od 75 lat. 15. lipca 2010 odnotowano tam aż 34,2 stopnie Celsjusza. Ostatnim razem tak wysokie temperatury panowały w Finlandii w 1934 roku! Nietrudno zgadnąć jak wielką radość przynosi Finom tak ciepłe lato. Państwowa Telewizja JULE przeprowadziła sondaż, który wykazał jednak, że aż 21% ankietowanych nie czuje się dobrze i nie ma sił, by cokolwiek robić. Jednak największą grupę - 28% stanowili Finowie, którzy nie zamierzają chronić się przed upałem, a po prostu chętnie korzystają ze słońca i wysokich temperatur. Nowego wymiaru nabiera fińskie przysłowie: "Suomen kesä on hyvä, koska se on vähäluminen" (Fińskie lato jest fajne, bo jest wtedy mało śniegu)